Başa Dön

Bebek Dostu Hastane

Sevgili Ebeveynler, anne sütü ile beslenmek her bebeğin en doğal hakkıdır. Herhangi bir tıbbi sorun olmadığı halde bir bebeğin anne sütü ile beslenmesini engelleyecek her türlü davranış çocuk istismarıdır. Çocukların en doğal hakkı olan anne sütünü korumak, çocuklarımızın daha sağlıklı büyümesini sağlamak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Biliyoruz ki sağlıklı çocuk sağlıklı gelecek demektir.

Neden anne sütü ile beslenmeyi bu kadar çok önemsiyoruz?

Emzirme bebeği rahatlatır, gevşetir, ağrıyı azaltır, daha çabuk uykuya dalmasını sağlar. Yapılan çalışmalarda ilk altı ayda emzirmenin analjezik etkisi aşılama sırasında etkili bulunmuş aynı zaman da emzirmenin analjezik etkisi lokal analjezik kullanımına benzer bulunmuştur(1).

İlk 6 ayda anne sütü almanın özellikle ilk 2 yıllık süreçte orta kulak iltihaplarında %43 azalma sağladığı gösterilmiştir

Çene ve dişlerde kapanma bozuklukları daha az görülür. Emzirme 12 aya kadar diş çürüklerinden korur. >12 aydan sonra ise oluşan diş çürüklerine günlük alınan şeker miktarı veya oral hijyenin neden olabileceği düşünülmektedir(2).

Anne sütü ile beslenen çocukların ileri yaşlarda zeka testlerinde, okul hayatında daha başarılı oldukları gözlemlenmiş.Toplam anne sütü ile beslenme süresi arttıkça erişkin yaşta erişilen IQ ya da EQ daha yüksek olduğu gözlenmiştir(3).

Emzirmenin nöromotor gelişmede önemli rol oynadığı bildirilmiştir. Anne sütü ile beslenme süresi arttıkça, dört yaştaki hiperaktivite skoru azalır. Sosyal yetenek skoru artar(4).

İleriki yaşlarda ve erişkin çağda aşırı kilolu /obez olma ve Tip2 diyabet riski daha düşüktür. Yapılan çalışmalarda anne sütünün aşırı kilo insidansını önemli ölçüde azalttığını ve uzun süreli emzirmenin OBEZİTEYE KARŞI ÇOCUKLARDA EN ÖNEMLİ KORUYUCU FAKTÖR olduğunu göstermektedir(5)

Son gelişmeler bebeğin anne sütüyle beslenmesinin pek çok potansiyel faydasına yeni bir boyut ekleyerek; anne sütünün kök hücreler içerdiğini göstermiştir. Son zamanlarda yapılan analizler, sağlıklı anne/bebek çiftlerinde immun olmayan hücrelerin hücresel kısımların çoğunluğunu içerdiğini ortaya çıkarmıştır. Anne sütündeki kök hücreler kullanılarak infant hastalıklarının tedavisinde yeni araçlar geliştirilebilir.


Emzirmek anneye de çok önemli faydalar sağlar

Uzun süre emzirme ile over kanseri riski arasında %30 azalma, emzirme süresi arttıkça meme kanserine yakalanma riski azalmaktadır(6).

Emziren anneler eski kilolarına daha çabuk döner.740 000 kadın üzerinde yapılan çalışma sonucunda emzirmenin annenin beden kitle indeksi üzerindeki olumlu etkisi gösterilmiştir.

Emzirmenin bebek ve annesi için önemli psikolojik yararları vardır. Doğumdan hemen sonraki yakın temas anne ile bebek arasında yakın ve sevgi dolu bir ilişki kurmayı kolaylaştırır.Bu sürece bağlanma (bonding) denir. Bebekler doğumdan hemen sonra annelerinin yanına alınır ve emzirilirlerse az ağlarlar ve daha hızlı gelişebilirler. Ayrıca emziren anneler daha şefkatli olurlar ve bebeklerini terk etme ya da hırpalama olasılıkları daha düşüktür.

Postpartum depresyon daha az görülür. Ayrıca emzirme hormonları, anneyi gevşetir ve annenin daha çabuk uykuya dalmasını sağlar.

İşte tüm bu nedenlerden dolayı hastanemizde hem anne hem de baba adaylarını anne sütünün önemi, emzirmenin yararları, emzirme teknikleri ve pozitif ebeveynlik hakkında bilgilendiriyoruz. Bilinç seviyemiz arttıkça daha istekli ve uzun süreli emzirmenin mümkün olacağını biliyoruz. Özellikle babaları da emzirme sürecine dahil etmek için eğitim veriyoruz. Babaların anneye sağlayacağı destek ile hem kaliteli emzirme şartları oluşacak hem de annenin kaygısı azalacak ve emzirmenin sürekliliği sağlanacaktır.

Hastanemizdeki tüm doğumlarda sizin ve bebeğinizin sağlık durumunda herhangi bir engel olmadığı sürece hemen bebeğinizi sizinle buluşturuyoruz. Ten tene temasın sağlanması hem sizi hem de bebeğinizi rahatlatacaktır. Deneyimli personellerimiz eşliğinde emzirmeye hemen başlanması için gerekli şartları sağlıyoruz.

Anne ile bebeğin gebelikten itibaren başlayan beraberliklerini bebeğin sağlığı için gerekli koşulların sağlandığı odalarımızda devam ettiriyoruz. Bebek her istediğinde emzirilmesi gerektiğini, acıkmanın erken belirtilerinin daha bebek ağlamadan neler olduğunu anlatarak bebeğin ve sizin huzurunuzu artırmaya çalışıyoruz. Uygun emzirme tekniklerini uygulamalı olarak göstererek yanlış emzirmeden kaynaklanacak meme başı çatlağı, mastit, sütün geç gelmesi, yeterli kilo alamama gibi durumlara engel olmaya çalışıyoruz. Doğumdan saniyeler sonra başlayan emzirmenin ilk 6 ay sadece anne sütü ile daha sonraki dönemde tamamlayıcı beslenme ile birlikte en az 2 yıl ve sonrasına kadar devam etmesi için de hastaneden taburcu olduktan sonra emzirme danışmanlığına devam ediyoruz.

Herhangi bir tıbbi endikasyonla bebeğinizden ayrı kalmanız gerekirse (yoğun bakım yatışı gibi), yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bebeklerimizin sağlığı için doktorlarımız tarafından yine önceliğimiz anne sütüyle beslemeye devam edilmesidir. Doktorlarımız mümkün olan en kısa sürede bebeğiniz ile sizi buluşturmaya çalışacaktır. Bebeğiniz sizden ayrı kaldığı sürece size anne sütünü sağma tekniklerini ve saklama koşullarını ayrıntılı bir şekilde anlatıyoruz. Bebeğinizden ayrı kaldığınız bu zor dönemde kaygılarınızı azaltmak için stres yönetimi ile sizlere destek olmaya çalışıyoruz.

Maalesef yapay beslenmenin tıbbi endikasyonlar dışında çok gereksiz kullanılmaya başlanması, annelerde giderek yetersizlik duygusunu arttırmaktadır.


Yapay beslenmenin başlıca tehlikeleri şunlardır

1. Anne bebek arasındaki yakın ilişkiyi engeller
2. İshal ve solunum yolu hastalıklarına yakalanma olasılığı artar
3. İshal kronikleşir
4. Malnutrisyon, vit. A eksikliği görülebilir
5. Enfeksiyon ve Malnütrisyondan Ölme riski artar
6. Allerji ve hayvan sütüne intolerans gelişebilir
7. Kronik hastalık riski artar
8. Bebekte obezite olabilir.
9. Mental yönden çok iyi gelişmeyebilir
10. Anemi riski, annede kanser riski artar (over/meme)

Tüm bu nedenlerden dolayı hastanemizde anne sütü muadili tüm ürünlerin reklamı (afiş,broşür), ücretsiz numune dağıtımı engellenmektedir.Aynı zamanda yalancı emzik ve biberon kullanımının sakıncaları konusunda aileleri bilgilendirerek emzirmeye destek vermeye çalışıyoruz.

Amacımız bebeklerimizin sağlıklı bir şekilde hayata adım atmalarını ve büyümelerini sağlamak. Anne sütü ile beslenmek çocukluk ve erişkinlikte görülen birçok hastalıktan korur. Hastalıklardan anne sütü ile korunmak mümkündür.

KAYNAKLAR

» Dilli D et al. J. Pediatr 2008.BMJ 2003;326:13-15
» Breastfeeding and dental caries, Tham et al., Acta Pædiatrica 2015 104, pp.62-84
» Breastfeeding and intelligence, Horta et al., Acta Pædiatrica 2015 104, pp.14-19
» Julvez j, et al attention behavior and hyperactivity at age 4 and duration of breastfeeding. Acta Paediatr. 2007 jun;96(6):842-7
» Yan J, Liu L, Zhu Y, Huang G, Wang PP. The association between breastfeeding and childhood obesity: a meta-analysis. BMC Public Health.2014 Dec 13;14:1267.
» Lancet 2016; 387: 475-90