Mevsimsel geçişlerde gribe dikkat

19.09.2019Mevsimsel geçişlerle birlikte grip kendini yeniden göstermeye başladı. Grip konusunda açıklamalarda bulunan Antalya Anadolu Hastanesi İç Hastalıklar Uzmanı Doktor Bedrettin Oflaz; mevsimsel geçişlerde; çocuklar, yaşlılar, gebeler, kronik hastalığı olanların risk grubu altında olduklarına dikkat çekti.

 

Mevsim geçişlerde sıcaklık ve nem oranları yavaş yavaş düşmektedir. Bu durum viral enfeksiyonlara zemin hazırlıyor. Viral bir hastalık olan grip havaların değişmesiyle birlikte kendini göstermeye başlıyor.  Antalya Anadolu Hastanesi İç Hastalıklar Uzmanı Doktor Bedrettin Oflaz; “Mevsim geçişlerin vazgeçilmez hastalığı olan grip hakkında açıklamalarda bulundu. Hava değişimleri enfeksiyona zemin hazırladığı ve kişiler de korumasız yakalandığı için gribe yakalanıyor.  Grip salgının çok yaygın olmasının nedeni solunum yolu ve temas ile bulaşmasıdır. Ortam uygunsa daha kolay bir şekilde yayılıyor. Aynı zamanda damlacık ve temas yolu ile de bulaşmaktadır. Bu yüzden grip oluştuğu andan itibaren çevresindeki herkese bulaşabiliyor ve yayılıyor” dedi.

ATEŞ VE ÖKSÜRÜĞE DİKKAT

Grip ve soğuk algınlığının ayrımını iyi bilmemiz gerekir diyen Antalya Anadolu Hastanesi İç Hastalıklar Uzmanı Doktor Bedrettin Oflaz; “Bunların septomları ve belirtileri farklıdır. Soğuk algınlığı gribin hafif formudur. Bir altı gibi düşünebiliriz. Yani daha hafif geçer. Grip daha ağırdır ve daha şiddetlidir. Baş ağrısı, boğaz ağrısı, yüksek ateş, öksürük, kas eklem ağrıları, kollarda ve bacaklarda ağrılar olur. Yani kişi derki her tarafım ağrıyor. Bu belirtiler gribin belirtileridir” dedi.

ZATTÜREYE DÖNÜŞEBİLİR

Ağrı kesicilerle ve ateş düşürücülerle grip geçmiyorsa acil bir hekime görünmemiz gerektiğini söyleyen Antalya Anadolu Hastanesi İç Hastalıklar Uzmanı Doktor Bedrettin Oflaz;  Grip viral kaynaklı olduğu için üzerine bakteri binebilir. Yani ilerleyebilir. Detaylara inmek gerekirse;  öksürük ilerlerse, koyu balgam gelirse, nefes darlığı başlarsa, burun akıntısı koyulaşmış, kulak ağrısı veya kulak dolgunluğu oluşmuşsa ve üzerine bakteri binmişse daha ağır seyreder. Bu durumun sonucunda zatürre de oluşabilir. Böyle olunca bir hafta süren grip belki on gün, on beş gün bile sürebilir. O zaman tedavi de değişiyor. Hekimin uygun gördüğü antibiyotik ve önerilere uymak gerekir” sözleriyle gribin belirtilerini dikkate almamız gerektiğinin altını çizdi.

RİSK GRUBU

Çocuklar, gebeler, yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar yani KOAH, kalp ve diyaliz hastalarının risk altında olduklarını belirten İç Hastalıklar Uzmanı Doktor Bedrettin Oflaz;  “Risk altında olan kişiler enfeksiyona daha yakındır.  Grip, özellikle çocuklar da ve altmış beş yaş üstü kişilerde daha fazla görülmektedir. Bununla birlikte kapalı ve havalandırma yapılmayan ortamlarda çalışan kişiler de risk altındadır. Kapalı ortamlar muhakkak havalandırılmalıdır” dedi.

TEMASTAN KAÇINMALIYIZ

Kesinlikle temastan kaçınmalıyız diyen Doktor Bedrettin Oflaz; “Grip olan hasta bir defa el yıkamasına dikkat edecek. Karşıdaki sağlıklı kişiye bulaştırmamak için ellerini yıkadıktan sonra tokalaşmalıdır. Bir de maske takması gerekir. Grip olan hasta bir iş yerinde çalışmak durumundaysa mutlaka maske takmalıdır. Öksürürken dikkat etmeliyiz. Damlacıkların karşıdaki kişiye bulaşmaması için kafamızı hafif omzumuza doğru çevirerek öksürmeliyiz” dedi.

C VİTAMİNİ ÖNEMLİ

Beslenmenin öneminde değinen Doktor Bedrettin Oflaz; “Protein karbonhidrat ve yağ oranı dengeli olan besinleri tüketilmeli. Bol su içmek gerekir. Balık yumurta çok önemli. Bunun yanında uyku da önemlidir. Yedi, sekiz saat uyumak gerekir. Vücut dinlendiği zaman direnci artar ve mikroplarla daha iyi savaşır.  Ayrıca c vitamini içeren besinler tüketmeliyiz. Yeşil çay, ıhlamur, kuş burnu gibi vitamin ve minarel içeren çaylar tüketmeliyiz. Böylelikle enfeksiyonlarla daha iyi mücadele etmiş oluruz” açıklamasında bulundu.