Tamamlayıcı tıpla ağrılarınızdan kurtulun

02.10.2019Tamamlayıcı tıpla kronik ağrılardan kurtulmanın mümkün olduğunu söyleyen Antalya Anadolu Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Doktor Özlem Aldemir,  kalıcı rahatsızlığı olmayan hastalarda uyguladığımız tamamlayıcı tıp yöntemleriyle kronik ağrıların başarılı bir şekilde tedavi edildiğini söyledi.

 

 Nöral, manuel ve ozon terapi alanlarında uzmanlıklarını alan Antalya Anadolu Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Doktor Özlem Aldemir, tamamlayıcı tıp alanındaki çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu. Tamamlayıcı tıp polikliniğinde; kronik ağrılar ya da kronik hastalıklar ve klasik tıbbi tedavi ile çözülememiş birtakım hastalıklar üzerine çalıştıklarını belirten Doktor Aldemir, ağrıyı hafife almamalıyız. Kronik ağrı vücutta sessizce ilerleyen pek çok hastalığa da işarettir. Bazen önemsenmeyen bir kronik ağrı çok ciddi bir organla ilgili hastalığın haberini veriyor. Bu yüzden ağrı önemlidir diyen Doktor Aldemir, “Biz poliklinikte, klasik tıbbi tedavi yöntemleri uygulanmış, ağrıları için birtakım ilaçları kullanmış ama bunlardan fayda görememiş hasta grubu ile ilgileniyoruz. Bazen de cerrahi tedaviden sonuç alamamış hastalarımıza kliniğimizde müdahale edebiliyoruz. Anlam verilemeyen ağrıların burada kaynağına iniyoruz. Bu ağrılar neden oluşuyor önce bunu araştırıyoruz ve sonrasında da tedaviye başlıyoruz” dedi. 

AĞRILARA SON

Kronik ağrılarda ve hastalıklarda tamamlayıcı tıp yöntemleriyle iyi sonuçlar aldıklarını, hastaların şikayetlerinden kurtulduklarını belirten Doktor Aldemir, “Bize başvuran hastanın kalıcı bir hastalığı, organ yetmezliği yoksa, ayakta gezen, sadece kronik ağrı sorunu olan bir hasta ise uyguladığımız tamamlayıcı tıp yöntemleriyle başarılı bir şekilde iyileşme söz konusu olmaktadır. Hastanın tedaviye katılımıyla birlikte tedavinin başarı oranı da yükseliyor. Kalıcı ve uzun vadeli bir iyileşme için hastanın, verdiğimiz birtakım önerilere ve beslenme şekillerine uyması ve uygulaması da gerekiyor. Böyle olunca başarılı sonuçlar elde ediyoruz” dedi. 

UYGULANILAN ALANLAR

Kronik hastalıklarda tamamlayıcı tıp yöntemlerini uyguladıklarını açıklayan Doktor Aldemir, “Klasik tedavilere karşı dirençli olan kronik hastalıklar başta olmak üzere pek çok akut ve kronik hastalıkta bu tamamlayıcı yöntemleri uygulayabiliriz. Ağrılı veya ağrısız pek çok hastalıkta tamamlayıcı tıp yöntemleri faydalı ve başarılı oluyor. Bunlar; kronik baş ağrıları, boyun, sırt ve bel ağrıları, bazı eklem hastalıkları, sinir sıkışması sendromları, alerjik astım veya alerjik kökenli hastalıklar, bağırsak hastalıkları, zona sonrası gelişen ağrılı sendromlar, hormonal bozukluklar, üreme fonksiyonları bozuklukları, birtakım dolaşım problemleri, kronik yorgunluk, depresyon, panik atak, uyku bozuklukları ve sağlıklı yaşlanma maksadıyla gelen hastalarımızda tamamlayıcı tıp yöntemlerini uyguluyoruz” dedi.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Doktor Özlem Aldemir, kronik ağrılarda kullanılan tedavi yöntemlerinden de bahsetti. Doktor Aldemir tedavi yöntemlerini şu sözleriyle açıkladı: “Nöral, manuel ve ozon tedavisi yöntemini uyguluyoruz. Ve mutlaka bunları uygularken hastanın beslenme düzenini, yaşam şeklini, egzersizini, su içmesini bunların hepsini belli bir düzene koyuyoruz. Aynı zamanda hastanın organlarını çalıştırıcı destekleyici tedaviler de yapıyoruz. Bu yaptığımız tedaviler, detoks organlarını da destekliyor. Detoks organlarını destekleyici bir takım serumlar da uyguluyoruz. Ayrıca şelasyon tedavisi de uyguluyoruz.  Şelasyon tedavisi, Vücudun ağır metal yükü, çevreden maruz kalınan toksit maddeler, yediğimiz içtiğimiz tarım ürünlerinden kaynaklı pestisit gibi tarım ilaçların toksit maddelerini temizlenmesine yönelik bir tedavi yöntemidir.”

TEDAVİ SÜRECİ

Tedaviler seans seans uygulanıyor diyen Doktor Aldemir, “Her birinin uygulama şekli farklıdır. Nöral terapi kişinin şikayetine, hastanın akut veya kronik olma haline, hastanın bunu tolere edebilme kapasitesine göre değişmekle birlikte üç ile on seans arasında değişebilmektedir. Tabi hastanın tedaviye verdiği cevaba göre de değişiyor. Manuel terapi ve manuel diagnoz da yine bu tedavi yöntemlerine destek olması için uyguluyoruz. Tek başına manuel terapi ya da nöral terapi etkili olmuyor. Bazen kas iskelet yapısıyla ilgili sorunlarda manuel terapinin desteğinden de yararlanıyoruz. Manuel terapi elle terapi yöntemidir. Elle yapacağımız manevralarla manipülasyonlar ya da rahatlatıcı bir takım uygulamalarla hastanın tedavisine katkı da bulunuyoruz. Bunun yanında ozon tedavisinden de yararlanıyorum. Ozon tedavisi de seanslar şeklinde oluyor. Tabi bu hangi bölgeye hangi tür ozon uyguladığımıza bağlıdır. Çünkü ozon tedavisi de kendi içinde çeşitleri mevcuttur” sözleriyle tedavi süreçleri hakkında bilgi verdi. 

“BÜTÜN BEDENE ODAKLANIYORUZ”

Dünyada da pek çok ülkede tamamlayıcı tıbbın uygulandığını belirten Doktor Özlem Aldemir, “Bilimsel temelli bir tedavi yaklaşımıdır. Bu kesinlikle bir alternatif tıp değildir. Tıbbın alternatifi olmaz. Uyguladığımız yöntemler tamamen bilimsel. Burada amacımız her kişiye özel bir tedavi yöntemi uygulamaktır. Mevcut olan hastalıkların ilerlemesinde önleyicidir.  Klasik tedavinin başarı şansını arttırır ve uygulanmakta olan klasik tedavideki kullandığımız ilaç dozunun azaltılmasında da yardımcı olur. Kullanılan ilaçların yan etkilerini azaltmakta bizim görevimiz. Tamamlayıcı tıp bakış açısıyla çözümlenemeyen karanlık kalan bu alana ışık tutmaya çalışıyoruz. Gereksiz ilaç kullanımının önüne geçmeye çalışıyoruz. Çünkü buraya tedaviye gelen hastalarımıza ilaç vermiyoruz. Biz bütün beden fonksiyonlarına, organlarına odaklanarak, bedene bir bütün olarak bakıp değerlendirerek sorunları çözmeye çalışıyoruz” sözleriyle tamamlayıcı tıbbın önemine dikkat çekti.