Taş hastalığı erkekleri vuruyor

11.10.2019Taş hastalığı hakkında açıklamalarda bulunan Antalya Anadolu Hastanesi Üroloji Doktoru Doçent Doktor Hoşcan, “Taş hastalığı kadınlarda da erkeklerde de görülmektedir. Ancak erkeklerde taş oluşumu kadınlardan üç kat daha fazladır” sözleriyle taş hastalığının erkeklerde daha sık görüldüğüne dikkat çekti.

 

Antalya Anadolu Hastanesi Üroloji Doktoru Doçent Doktor M. Burak Hoşcan, Türk Üroloji Akademisi Halkı bilgilendirme toplantısında, taş hastalığının nedenleri ve tedavisi hakkında açıklamalarda bulundu.  Açıklamalarında erkeklerde taş oluşumunun daha fazla olduğunu, toplumda her on kişiden birinin taş oluşumuyla karşılaştığını söyledi. Ayrıca toplantıda Dr. Burak Hoşcan, taş oluşumunun sıklığının azaltılabileceğine de değindi. Dr. Burak Hoşcan, “Taş oluşumunun azaltılması için tuz tüketiminin azaltılması, su tüketiminin ise arttırılması, egzersizin ihmal edilmemesi ve stresten uzak durulması gerektiğini söyledi.  

ERKEKLERDE DAHA FAZLA

Nerdeyse toplumda her on kişiden birinin taş oluşumuyla karşılaştığını belirten Antalya Anadolu Hastanesi Üroloji Doktoru Doçent Doktor M. Burak Hoşcan, “Yaşam boyunca bir kişide taş oluşma riski yüzde beş ile on civarındadır. Erkekler bu konuda biraz daha şansız. Erkeklerde taş oluşumu; kadınlardan üç kat daha fazladır. Taşın görülme sıklığı 30 ile 50 yaş arasında daha yüksektir.  Ayrıca taş hastalığı tekrarlanabilir. Genellikle yüzde elliden fazla oranla tekrarlama olayı ile karşılaşmaktayız. Yani hastalar birden fazla taş olayı ile yüzleşmek zorunda kalıyorlar” dedi.  Dr. Burak Hoşcan, toplantıda hastalığın belirtileri hakkında da açıklamalarda bulundu. Dr. Hoşcan, belirtinin önce şiddetli ağrıyla başladığını, ağrıyı takiben bulantı ve kusmanın olduğunu, idrarda renk değişikliğinin yaşandığını ve idrar yaparken ağrı hissedildiğini söyledi.

SU TÜKETİMİ ÖNEMLİ

Dr. Burak Hoşcan, taş oluşumu sıklığının azaltılması ve önlemleri hakkında şu açıklamalarda bulundu: “Bütün hastalarımıza en başta önerdiğimiz şey sıklıkla günlük sıvı alımının arttırılması. Üç litre civarında su alımı önemlidir. Burada önemli olan nokta suyu bir anda içmek değil güne yayarak içmektir. Bir de Antalya gibi sıcak iklimde yaşayanlarda veya yoğun fiziksel egzersiz uygulayanlarda vücudun sıvı kaybı artacağından dolayı kaybedilen sıvıyı yerine koymak için günlük sıvı tüketimini arttırmak çok daha fazla önem arz etmektedir. Bir diğer konu ise tuz tüketimi. Taş hastalığını önlemede tuz tüketimi önemlidir. Tuz taş oluşumundaki en önemli etkenlerden biridir. Tuz tüketimi günde üç beş gramı aşmayacak şekilde olmalı. Hayvansal proteinler de taş oluşumunda önemli bir yere sahiptir.  Diyette hayvansal proteinleri mümkün olduğunca sınırlamak gerekir. Bunların yerine; avakado, karnabahar veya bezelyede bulunan sebze proteinin alınması hastalarda çok olumlu değişimlere yol açıyor. Bununla birlikte düzenli egzersiz yapılmalıdır. Stresten de mümkün olduğunca kaçınılması gerekiyor.”

 

AMELİYATSIZ ŞOK YÖNTEMİ

Tanıyı koymak için çeşitli tetkikler yaptıklarını belirten Dr. Hoşcan,  “Tanı koymak için önce muayeneden başlıyoruz. Daha sonra idrar tahlili ile devam eden bazı tahliller yapılıyor. Bazen taşlar için görüntüleme yöntemlerine başvuruyoruz.  Bunlar röntgen, ultrason ve tomografi gibi görüntüleme yöntemleri kullanıyoruz. Tanı konulduktan sonra tabi ki tedavi süreci başlıyor. Birçok hastada,  taşın büyüklüğüne ve yerine bağlı olmak üzere bekleyerek,  taşın kendiliğinden düşmesi sağlanabiliyor” dedi. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte tedavi yöntemlerinin geliştiğini ve tedavilerde başarı oranının arttığını söyleyen Dr. Hoşcan,  “Açık cerrahi yöntemle taşlardan kurtulmak mümkün.  Bununla birlikte şok dalga tedavisi kullanıyoruz. Ameliyatsız bir yöntemdir. Dışardan vücuda odaklanan ses dalgaları gönderilerek taşta kırılma sağlanıyor. Bir diğer tedavi yöntemi ise üreteroskopi. Bu yöntem, idrar kesesinden girerek taşın bulunduğu sağ veya sol kanala girip kanalın içinde ve hatta böbreğin içinde taşlara müdahale etmemizi sağlıyor.  Bu yöntemlerle hastayı taşlardan rahatlıkla kurtarmamız mümkün oluyor” dedi.