Erken tanı önemli

16.10.2019Günümüzde meme kanserine karşı verilen mücadelede en önemli noktaların başında erken tanı gelir diyen Dr. Gökhan Ateş, “Erken tanıda amaç; meme kanserinin biyolojik gelişimi sırasında tümörü klinik olarak semptom vermeden önce tespit etmektir” dedi. 

 

‘Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında,  Antalya Anadolu Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Gökhan Ateş,  Antalya Havalimanı çalışanlarıyla bir araya geldi. Seminerde, meme kanseri risk faktörleri, tedavi yöntemleri  ve özellikle erken tanının önemi üzerinde duran Dr. Ateş,” Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanserdir. Yaşamı boyunca her 8 kadından birinde meme kanseri görülmektedir.  Çok fazla meme kanseri vakasıyla karşı karşıya kalmaktayız. Bu yüzden de çok önemli” dedi.

RİSK FAKTÖRLERİ

Meme kanseri risk faktörlerine de değinen Dr. Gökhan Ateş, Obezite, sigara ve alkol meme kanseri riskini attırmaktadır. Günde 2-5 ölçü alkol kullanılması meme kanseri riskini 1,5 kat arttırmaktadır. Tüketilen miktar arttıkça risk artmaktadır. Annenin gebelikte alkol kullanması bebekte meme kanseri riskini arttırabilmektedir” açıklamasıyla alkol kullanımının meme kanserini tetiklediğini söyledi. Ayrıca, ilesinde meme kanseri öyküsü bulunan kadınların,  meme kanserinde en yüksek risk grubuna girdiğini belirten Dr. Ateş, “Kuvvetli aile öyküsü olan, tanımlanmış genetik mutasyonu olanlar yüksek riskli gruba girmektedir” dedi.

EMZİRMEK KANSERDEN KORUYOR

Risk faktörlerini azaltan yöntemlerinde olduğu belirten Dr. Ateş, “Her 12 ay emzirme, riski yaklaşık yüzde dört oranında azaltmaktadır. Emzirme süresi uzadıkça koruyucu etki artmaktadır. Ayrıca fiziksel aktivite de önemlidir. Fiziksel aktivite meme kanseri riskini azaltmaktadır. Haftada 1,25-2,5 saat tempolu yürümek meme kanseri riskini yüzde on sekiz oranında azaltmaktadır” dedi.

ERKEN TANI ÖNEMLİ

Günümüzde meme kanserine karşı verilen mücadelede en önemli noktaların başında erken tanı gelir diyen Dr. Gökhan Ateş, “Erken tanıda amaç; meme kanserinin biyolojik gelişimi sırasında tümörü klinik olarak semptom vermeden önce tespit etmektir. Burada bulunmaktaki amacımız bu. Farkındalık oluşturmak ve erken tanının önemini anlatmak. Erken tanıda en önemli faktör tarama yöntemleridir. Nedir tarama yöntemleri? Kendi kendine muayenesi. Klinikte muayene. Mamografi. Klinikte meme muayenesi, 20-40 yaş arası her 3 yılda bir.  40 yaştan sonra yılda bir. Mamografi Taraması ise şu şekilde olmalıdır. Sağlıklı kadınlarda mamografi, 40 yaş sonrası bir yıl aralıklarla. Ketem için önerilen 50 yaş sonrası iki yıl aralıklarla. Ailede bir veya birden fazla meme kanseri öyküsü var ise danışmanlık alması gerekir” sözleriyle erken tanıda tarama yöntemlerinin önemini açıkladı.