Sporcuların Sağlığı Bize Emanet

18.10.2015Runatolia 2017 Sadece bir maraton organizasyonu değil, 3 güne yayılan farklı etkinlikleriyle bir spor festivali haline dönüşen Runatolia başlıyor. Halkı ve çocukları spora teşvik etmeye yönelik, Türkiye nin en büyük, en sosyal ve en eğlenceli maratonu olarak gösterilen Runatolia 4 Mart Cuma günü TerracityAVM de koşuculara verilecek Makarna Partisi ile start alıyor. Turset Project Management Organizasyonu nda gerçekleşecek olan Runatolia maratonunun 11 nci yılı nedeniyle koşulara 11 bin kişinin katılması bekleniyor.

Terracity AVM de 4 Mart Cuma günü koşucuların katılımıyla gerçekleştirilecek makarna partisi ile start alacak olan Runatolia,5 Mart ta Muratpaşa Kent Meydanı nda çocuklar için minik adımlar koşusuna sahne olacak. Aynı gün, kadınların katılacağı yüksek topuk koşusu ile bu yıl ilk kez programa alınan ve Antalya nın bir turizm kenti olmasına atıfta bulunan Çek-Çek Bavul yarışmasının da ilgi görmesi bekleniyor. Kısa mesafe koşmak ya da yürümek isteyenler için 4 km TerracityRun koşularının ardından 6 Mart Pazar günü ise 10km, 21km ve 42km olmak üzere 3 farklı mesafede maraton koşulacak, aynı gün geniş katılımlı bir parti gerçekleştirecek.

Runatolia maratonları için Antalya ya 40 ülkeden 2 bine yakın yabancı sporcunun gelmesi bekleniyor. Yarışmaların yapılacağı 4-6 Mart tarihleri arasında Anadolu Hastanesi 13 ambulans ve 40 personelle sağlık hizmeti verecek.

Runatolia nın sosyal boyutu da çok önemli

Sağlıklı yaşamı hayat tarzı olarak benimsemiş binlerce sporseverin katıldığı Runatolia, sivil toplum örgütlerinden de destek görüyor. 1989 yılından bu yana omurilik felçlilerinin tıbbî, meslekî, ekonomik, sosyal sorunlarının çözümü ve yeni omurilik felçlilerinin oluşmaması için yoğun hizmetlerde bulunan Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD)“adım adım ” koşu projesi ile bu yıl da maratona desteğini sürdürüyor. Türkiye’nin ilk yardımseverlik koşu grubu olan Adım Adım 9 kez katıldığı maratonda topladığı bağışlarla 14 STK ya destek oluyor.

Doğukan Manço ile Minik Adımlar

Barış Manço nun 7 den 77 ye konseptini son dönemde uygulamaya başlayan ve özellikle çocuklara yönelik birçok etkinliğe katılan oğlu Doğukan Manço da bu yıl Runatolia nın özel davetlisi olacak ve 4-6 yaş arasındaki çocuklarla beraber 200 metre koşacak. Doğukan Manço, yarış sonrasında da Barış Manço nun en sevilen şarkılarını çalacak ve çocuklara imza dağıtacak.

7 cm topukla koşacaklar

Türkiye de gerçekleştirilen en eğlenceli ve değişik yarışmalardan biri olan Yüksek Topuk koşusu bu yılda yine kadınların buluşması noktası olacak. 7cm yüksekliğindeki topuklu ayakkabı ile kadınların katılımıyla sınırlandırılan ve 10 ‘arlı gruplar halinde yarışılarak en iyi dereceyi elde eden kadının kazanacağı ödüllü yarışma 5 Mart cumartesi günü Muratpaşa Belediyesi yanındaki kent meydanında yapılacak ve startını da Doğukan Manço verecek.

TerracitRun da ister koş ister yürü!

Daha önce Halk koşusu adı altında gerçekleştirilen etkinlik bu yıldan itibaren TerracityRunolarak 5 Mart cumartesi günü yapılacak. Sağlıklı yaşamı benimsemiş her yaştan Antalyalının koşarak ya da yürüyerek katılabileceği TerracityRun, Fener mahallesindeki 4km lik bir parkurda gerçekleştirilecek. Koşu sonrasında Muratpaşa Belediyesi nin yanındaki kent meydanında sürpriz gösteriler ve mini konser eşliğinde parti yapılacak.

Runatolia nın Antalya turizmine katkısı

Türkiye nin dört bir yanından ve dünyanın 40 farklı ülkesinden katılım gösteren sporseverler için kış mevsiminde aynı zamanda bir tatil kaçamağı alternatifi de sunan Runatolia ya katılanlar sadece koşmak için tek gün gelmek yerine öncesi ya da sonrasında Antalya da birkaç gün daha kalarak spor, eğlence ve tatili birleştiriyor. Bölge otelleriyle yapılan anlaşmalar sayesinde sporculara özel hazırlanan paketler ile aileleriyle beraber gelenler hem koşmanın hem de tatilin keyfini çıkarıyor. Yaklaşık 8 bin kişinin katılımı sayesinde bölgedeki otellerde sezon durgunluğunu bir ölçüde üzerlerinden atıyor.