Akciğer kanseri görülme sıklığı artıyor

16.11.2019 

 

Akciğer kanseri tüm dünyada kanser türleri arasında, erkeklerde en sık ölüme neden olan birinci kanser türü olduğuna dikkat çeken Lara Anadolu Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Deniz Arslan, “Sigara kullanımının artmasıyla birlikte akciğer kanseri görülme sıklığı artmış bulunmaktadır” dedi.

 

Akciğer kanseri, akciğer dokularındaki hücrelerin kontrolsüz çoğaldığı bir hastalıktır. Bu kontrolsüz çoğalma, hücrelerin çevredeki dokuları sararak veya akciğer dışındaki organlara yayılmaları ile (metastaz) sonuçlanabilir. Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) raporuna göre akciğer kanseri tüm dünyada kanser türleri arasında, erkeklerde en sık ölüme neden olan birinci kanser türüdür. Lara Anadolu Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Deniz Arslan, 17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Günü nedeniyle Akciğer Kanserinin belirtileri, riskleri, tedavi süreci, yöntemleri ve neden son zamanlarda bu kadar sık görüldüğüne dair açıklamalarda bulundu. Kasım ayının Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Deniz Arslan,  Akciğer Kanseri dünya genelinde önemli bir sağlık sorunu. Erkeklerde en sık görülen ve kansere bağlı ölümler arasında da en önde geliyor.  Akciğer Kanserine baktığımızda 1900’lerin başında çok nadir görülürken, sigara kullanımının başlamasıyla birlikte çığ gibi büyümeye başladı. Şu anda da erkeklerde en sık görülen kanserdir” dedi.

Akciğer Kanserinin Nedenleri

Akciğer Kanserinin birçok nedeninin olduğunu belirten Lara Anadolu Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Deniz Arslan, “Akciğer Kanserinin on nedeni varsa birle dokuzu sigaradır. Sigara yaklaşık beş bin tane kanserojen madde içermektedir.  Sigara, Akciğer Kanserinin yanında yemek borusu, mide, pankreas, böbrek, kalın bağırsak kanseriyle de birebir ilintili. Tabi ki sigara sırf kanser yapmıyor. Bunun yanında; inmeler, KOAH dediğimiz rahatsızlık, kalp damar rahatsızlıklarına da neden oluyor. Bu nedenle,  sigara kesinlikle kullanmamalıyız. Kullanıyorsak da kesinlikle hemen bırakmalıyız.  Tabiri caizse zararın neresinden dönersek kardır. Sigara dışında ikici neden ise radon gazı. Radon Gazı, toprakta ve kayalarda uranyumun ve toryumun parçalanmasıyla oluşan renksiz, kokusuz bir gazdır. Bu evlerimizde, iş yerlerimizde olabilir. Bunlarda da Akciğer Kanserinin ikincil nedeni. Diğer bir neden ise hava kirliliği. Hava çok önemli. Bunlarda kansere nenden olmaktadır. Diğer bir neden ise asbest dediğimiz tozlar. Asbest, nikel, krom bunlarda Akciğer Kanserine neden olmaktadır” açıklamalarıyla Akciğer Kanserinin nedenlerine dikkat çekti.

Elektronik sigara

“Sigara kullanımının zararlarında bahsettik. Bununla birlikte bir de elektronik sigara kullanımı da söz konusudur” diyen Doç. Dr. Arslan, “Peki elektronik sigara kullanmak çok mu masum? Biliyorsunuz ki kullanımı çok arttı. Tabi ki de masum değil. Elektronik sigara içerisinde de benzer dediğimiz grup bir kanserojen madde bulunmakta ve kesinlikle ve kesinlikle yasaklanmış durumda. Kullanılmaması önerilmekte. Fakat kullanımı şu an gittikçe artmaktadır. Mutlaka elektronik sigara kullanılmamalıdır” sözleriyle elektronik sigaranın da zararlı olduğunu belirti.

Akciğer Kanserinin Belirtileri

Akciğer Kanserinin belirtilerini Doç. Dr. Deniz Arslan şu şekilde sıraladı: “Kanserin belirtilerine bakacak olursak; en sık görülen öksürük. Nasıl bir öksürük bu? Kronik bir öksürük. Üç haftadan uzun süren bir öksürük.  Bu balgamlı ya da kuru öksürükte olabilir. Bunun dışında öksürükle kan gelmesi. Bu da Akciğer Kanserinin diğer belirtisidir. Yine solunum yollarında daralmaya bağlı olarak hırıltılı solunum olabilir. Tümörün ses tellerini sinirlerini felç etmesi nedeniyle seste kısıklık olabilir. Parmaklarda çomaklaşma olabilir. Kemiklerde yayılma ya da göğüs kafesine yayılması sonucunda şiddetli ağrılar. Bunlar ön belirtiler.”

Tarama yöntemleri

Akciğer Kanserinde tarama yöntemleri var mı sorusunu bana beş yıl önce sorsaydınız hayır derdim diyen Doç. Dr. Deniz Arslan, “Fakat iki tane çalışma yayımlandı. 55-77 yaş arasındaki kişiler, ağır sigara içiciliği olanlar, herhangi bir şikayeti olmasa dahi ve sigarayı on beş yıl içerisinde bırakmış olsalar da bunlara, yıllık düşük doz akciğer tomografisi öneriyoruz.  Peki bu bize neyi sağlıyor. Kliniğime genelde dördüncü evrede olan kişiler geliyor. Tarama yöntemiyle erkenden tanıyı koyabiliyoruz. Böylelikle geç kalmamış oluyoruz. Bu hastalara cerrahi ya da lokal tedavi yaparak kemoterapiye ve radyoterapiye gerek kalmadan tedavi edebiliyoruz. Tarama yöntemleriyle hastalara erken evrede yakalayıp kurtarabiliyoruz. Tabi takip edilmeliler. Yıllık kontroller yapılmalı. Düşük doz akciğer tomografisi yapılmalı” dedi.

Tedavi yöntemleri

Doç. Dr. Arslan, tedavi yöntemleri hakkında şu açıklamalarda bulundu: “Birincil ve ikincil evrede cerrahi tedavi yöntemi öndeyken, üçüncü evrede bir kısım cerrahi ve genel olarak kemoradyoterapi dediğimiz ışın tedavisini kullanıyoruz. Dördüncü evrede ise immünoterapi, akıllı ilaçlar, kemoterapi ve radyoterapi ile tedavi etmekteyiz. Ayrıca şu konuya da değinmek istiyorum Küba Aşısında bir ölümsüzlük yok. Sadece yaşam ömrünü iki ay uzatmakta. Şu an bizim kullandığımız ilaç Küba Aşısından kat ve kat iyi. Yan etkilerini, etki mekanizmalarını biliyoruz. Bu konuda tecrübemiz daha fazla.”

Akciğer Kanserinden Nasıl Korunuruz?

Akciğer Kanserinden korunma yollarının en başında sigara içmemek geliyor diyen Doç. Dr. Arslan, “Sigarayı hiç içmemeliyiz içiyorsak da bırakmalıyız. Elektronik sigaradan, pipodan, tütünden uzak durmalıyız. Radon gazıyla ilgili evimizde ölçümler yaptırabiliriz. Temiz hava, temiz ortam sağlamalıyız. Yürüyüş vb sporlar yapmalıyız” dedi.