Prematüre bebeklerin ilk dakikası

23.11.2019 

Prematüre bebeğin ilk doğduğu dakika altın dakika. İlk doğduğu saat altın saat. İlk doğduğu gün de altın gün diyen Antalya Anadolu Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Süleyman Mevlitoğlu, “Çünkü ilk dakikalar içerisinde ne kadar doğru ve iyi müdahaleler edilirse; o bebeğin tüm hayatı değişiyor” dedi.

 

Antalya Anadolu Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Süleyman Mevlitoğlu,  prematüre bebeklerin doğum öncesi süreci ve doktor seçiminin önemi hakkında açıklamalarda bulundu. Türkiye’de her on bebekten bir tanesinin prematüre bebek olarak doğduğunu belirten Dr. Süleyman Mevlitoğlu, “Türkiye’de yaklaşık bir buçuk milyon iki milyon bebek doğuyor. Bunun yüzde onunun da prematüre olduğu tahmin ediliyor. Bu da yıllık yüzde 150 bin prematüre bebek demek. Bazı ülkelerde yıllık 150bin doğum olduğunu düşünürseniz Türkiye’deki bu oran çok yüksek olmuş oluyor. Bu 150bin prematürenin 50 bin tanesi bir kilonun altında doğuyor. Bir kilonun altında doğan bebekleri yaşatabilmemiz gitgide düşüyor. Bir kilonun üstündekiler bir nebze yaşama ihtimali yüksek. Bu yüzden bir kilo sınırı çok önemli. 37 haftanın öncesinde doğan tüm bebeklere prematüre diyoruz. 23-25 haftanın arasında doğan bebekler yaşam sınırı kıyısında olan bebeklerdir. 25 ile 28 hafta arasında doğan bebeklerle azar azar Türkiye’nin uğraşmaya başladığı bebekler. Biz esasında 28 ile 32 haftalık arasında doğan çok prematüre olan bebekleri yaşatmaya çalışıyoruz. 32 haftadan sonra doğanlar her yerde yaşatılıyor. Şu an uğraşmaya başladığımız 25 ile 28 arasında doğan bebekleri yaşatmak. Çünkü bunların yaşama oranı yüzde ellilerde” açıklamalarında bulundu.

ERKEN DOĞUMUN NEDENLERİ

Prematüre bebek doğumun birçok nedeni olduğunu belirten Dr. Süleyman Mevlitoğlu, “Erken veya geç hamilelikler. 18 yaş altı ve 45 yaşından sonra olan hamilelikler. Annenin rahmi yetersi olabiliyor. Tüp bebek. Bu sebeplerden dolayı erken doğumlar gerçekleşiyor.  Çünkü bu durum bir yanıyla doğaya aykırıdır. Bununla birlikte insanlar kendi yaşantılarından vazgeçemiyor. Sigara, alkol kullanımı, idrar yoları enfeksiyonu, annenin şeker hastası olması, tansiyonunun yüksek olması, beslenmesinin düzenli olmaması, stresli bir kişilik yapısı, kanında pıhtılaşmayla ilgili sorunların olması. Bunlar hep prematürelik riskler ve erken doğuma sebebiyet verebiliyor. Bu yüzden hamile kalmadan önce bir kadın doğum doktoruna muhakkak görülmek gerekir” sözleriyle sürecin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için anne adayının sağlık kontrollerinin detaylı bir şekilde incelenmesi ve takip edilmesi gerektiğini söyledi.   

DOKTOR SEÇİMİ ÖNEMLİ

Doktor seçiminin önemine değinen Dr. Mevlitoğlu, “Bir kere en baştan kadın doğumcu ve çocuk doktoru iyi seçilmeli. Kadın doğumu, hamile kalmadan önce hemen araştırmalılar. Çocuk doktorunu ise doğumdan önce seçmeliler. Kadın doğumcu tüm süreci iyi yürütebilecek yetenekte ve kalitede olması gerekiyor. Hamileliğin tüm sürecini yürütebilecek birisi olmalıdır. Herhangi bir sorun olduğunda o sorunu çözebilmeli. Bazı kadın doğumcular, sorun olduğunda şuraya git buraya git diyerek yönlendiriyor.  Bu yüzden doktor seçimi çok önemli. Hastasının risklerini iyi bilecek ve acil durumda buna müdahale edebilecek birisi olmalı” dedi.

PREMATÜRELİKTE TAKİP SÜRECİ

Prematürelikte takip önemli diyen Dr. Süleyman Mevlitoğlu, “ İyi takip yaparsanız bebek doğduktan sonra yaşama şansı da yüksek oluyor. Hastanemizde doğumlar hiç kötü sonuçlanmıyor. Çünkü hepsi doğum öncesinden sonrasına kadar tüm süreci yönetiyor. Bu yüzden de doğumlarda başarılı oluyorlar. Çünkü iyi bir takip var. Burada mesela gece saat kaç olursa olsun gelip ebe hanıma muayene olabilir. Bunlar önemli. Sürekli doktoruna ulaşabilir olmalı. Şikayeti olduğunda nereye gideceğini ve neler yapabileceğini bilmeli” dedi.

“HASTANEYE YAKIN BİR YERDE OTURULMALI”

Anne adayı gebeliğinin riskli olduğunu biliyorsa doğum yapacağı hastaneye yakın bir yerde oturmalı diyen Dr. Mevlitoğlu, “Mesela prematüre doğacak bir bebek merkeze gelene kadar ciddi anlamda sarsılıyor.  Alanya’dan, Side’den, Fethiye’den buraya gelene kadar en ufak bir sarsıntıda beyin kanaması ve beyin sarsıntısı geçiriyor. Bu yüzden merkeze yakın bir yerde kalmaya başlamaları gerekiyor. Uzak yerden geldikleri zaman bebek yolda ciddi anlamda zarar görüyor. Doğum daha riskli hale geliyor. Uzak yerden hastaneye gelene kadar ya özürlü doğuyor ya da hayatını kaybediyor. Bu yüzden bu detaya dikkat etmeliyiz” açıklamasında bulundu.

“MÜDAHALE ETME ŞANSI OLUYOR”

32.’inci haftada doğan bebeklere müdahale etme şansları olduğunu belirten Dr. Mevlitoğlu, “Akciğerler daha iyi olduğu için şanslı oluyorlar. Ciğerler iyi olduğunda; bebeğin gözlerine, bağırsaklarına, beynine oksijen gidiyor ve gitmesine izin veriyor. 27 haftalıkta bu daha düşük. Hemen müdahale etmemiz gerekiyor. Oksijen değerleri çok düşük oluyor. Bu bebeklerde dolayısıyla göz, bağırsak, kalp sorunları oluşuyor.  Bu yüzden bebeğin yatacağı yerde doğması çok önemli. Bunlara dikkat etmeliyiz. Çünkü bebeğe müdahale edebilme şansımız olsun” dedi. 

BEBEĞİN İLK GÜNÜ

Bebeğin ilk doğduğu dakika altın dakika. İlk doğduğu saat altın saat. İlk doğduğu günde altın gün diyen Dr. Mevlitoğlu, “Çünkü ilk dakikalar içerisinde ne kadar doğru ve iyi müdahaleler edilirse; o bebeğin tüm hayatı değişiyor. Çünkü bu zaman diliminde hekimin yapacağı müdahaleleri ve gözlemleri inanılmaz önemli ve çok şeyi değiştirebiliyor. Bu zaman diliminde bebek hayata uyum sağlamaya çalışıyor.  Bu iş bir ekip işidir. O bebeğin başında 7/24 bekliyoruz. Nöbette kalıyoruz. Çünkü beyinle ilgili en ufak bir hasarın olmasını istemiyoruz. Aynı zamanda biz bebeğin doğduktan sonra iki saat içerisinde anne sütüyle buluşmasını istiyoruz. Çünkü taburculuk sürecini hızlandırıyor. Yaşam kalitesini çok arttırıyor. Anne sütüyle bebeği ne kadar erken buluşturursak bebeğin organları da o kadar sağlıklı gelişiyor” dedi.