Kışın hamile kalmaktan korkmayın

13.12.2019 

 

Kışın gebelerin daha stresli ve kaygılı olduğunu belirten Aspendos Anadolu Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yegana Sadıgova, “Açıkçası yazın hamile olmakla kışın hamile olmak arasında bir fark yok. Bu yüzden kışın gebelikten korkmayın. Endişeye gerek yok” dedi.

 

Soğuk, kapalı ve yağmurlu havaların ruh sağlığı üzerinde negatif etkileri bulunmaktadır. Tabi bu söz konusu durum hamilelerde daha etkili ve şiddetli olmaktadır. Kışın gebelerin stresli ve kaygılı olmalarının nedenlerine değinen Aspendos Anadolu Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yegana Sadıgova, “Gebelerimizin gebeliği, kış dönemine geldiğinde biraz stresli ve gergin oluyor. Soğuk havalardan bebeğim nasıl etkilenir, bebekte sıkıntı olur mu sorularıyla çok fazla karşılaşmaktayız. Bununla birlikte, kış döneminde hastalıklardan kendimi nasıl korurum, nasıl beslenirim kaygıları ve antibiyotik kullanma korkusu söz konusu. Bu durumlar gebelerde strese ve depresyona neden oluyor” dedi.

“ENDİŞEYE GEREK YOK”

Kışın havaların soğuması ve kapalı olması gebelerde, depresyona ve strese neden olduğuna dikkat çeken Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzm. Op. Dr. Yegana Sadıgova, “Kapalı ve yağmurlu havalarda dışarı çıkamamak gebeyi geriyor. Bununla birlikte gebelerde, kışın hasta olma kaygısı da söz konusudur. Stres yapmamalılar. Psikolojik olarak kendilerini kötü hissettirecek düşüncelere kapılmamalılar. Rahat olmalılar. Doktora görünmekten korkmamalılar. Bize gelen gebelerde, eğer depresyon durumu varsa zaten psikoloğa yönlendiriyoruz. Normal bir hamilelik stres faktörü ise onu konuşarak aşabiliyoruz. Açıkçası yazın hamile olmakla kışın hamile olmak arasında bir fark yok. Bu yüzden kışın gebelikten korkmayın. Endişeye gerek yok” dedi.

“GRİP AŞISINDAN KORKMAYIN”

Gebelerimizin kışın en büyük korkusu; grip ve bunun sonucunda da aşı olmak. Gebeliğin tüm aylarında aşı yapılabilinir. İster ilk dönem, ister son dönem olsun diyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzm. Op. Dr. Yegana Sadıgova, gebelerin aşı olmaktan korkmamalarını ve aşının bir zararının olmadığı söyledi.  Dr. Sadıgova, “Gebede grip hastalığı, hafif burun akıntısı ve boğazda hafif kızarıklık başladığında hemen kulak, burun, boğaz doktorumuzla görüşüp süreci sağlıklı bir şekilde yürütüyoruz.  Gerekirse kullanabilecekleri antibiyotikleri kullanabilirler. Aynı zamanda gebelerin kullanabileceği burun damlaları var. İlaç kullanmaktan korkmasın. Çünkü bunlar doktor kontrolünde yazılıyor. Kullanmayacağım diye kendilerini şartlayıp, kendilerinde stres ve kaygıya zemin hazırlamaktalar” dedi.  

“DOKTOR KONTROLÜ ALTINDA OLMALI”

Op. Dr. Yegana Sadıgova, gebelerin ısrarlar ilaç kullanmaması, enfeksiyonla yaşamalarının zararlı bir durum olduğunu belirti ve bu durumu şu sözlerle açıkladı: “Gebemizin burnu tıkalı ve ilaç kullanmıyor. Eğer ilaç kullanmazsa, burun tıkanıklığıyla yaşamaya devam ederse, kan iyi bir şekilde oksijen alamaz. Bu da bebeğe az oksijen gitmesine neden olacaktır. Bebeğe az oksijen gitmesi de ciddi zararlara sebebiyet verebilir. Yani grip bebeğe zarar vermez. Ama gebe tüm ilaçları kullanmaya korkup hiçbir ilacı kullanmazsa, enfeksiyon durumu ilerler, bunun sonucunda bebek zarar görmeye başlar. Enfeksiyon tedavi edilmeli. Çünkü enfeksiyonun kendisi kullanılan ilaçtan daha çok bebeğe zarar vermektedir. Bu yüzden doktora görünmekten ve doktorun verdiği ilaçları kullanmaktan korkmamalılar. Enfeksiyonla yaşamamalılar. Bizler gebelerin durumunu bilerek ilaç yazıyorsak bu ilaçları kullanmalarında bir sakınca yoktur. Doktorlarının önerdiği dozda kullanmalarının herhangi bir zararı olmayacağını bilmelerini isterim. Doktor kontrolünde olduğu zaman ne bebek ne de anne zarar görür.”

GÜNEŞLİ HAVA KAYGIYI AZALTIYOR

Beslenmemize dikkat edersek, bağışıklık sistemimizi güçlü tutarsak, güneşli ve iyi havalarda dışarıda yürüyüşler yaparsak herhangi bir hastalıkla yüzleşme korkumuz ve kaygımız azalır diyen Op. Dr. Yegana Sadıgova, “Gebelerimizin kışın vitamini bol dengeli bir beslenme yapmaları onları birçok hastalıktan koruyacaktır. C vitamini bakımından zengin besinleri tercih etmeliyiz. Süt ürünleri tüketmeleri kalsiyum ve magnezyum, kırmızı et tüketmeleri ise demir ihtiyacını karşılamaktadır. Bağışıklık sistemimiz için bu besinler önemlidir. Bağışıklık sistemimiz güçlü olursa hasta olmayız. Bu da kışın hasta olma kaygımızı ve stresimizi ortadan kaldırır” dedi.