Gribe meydan oku

23.12.2019Bağışıklık sistemimizin soğuk havalarla birlikte düştüğüne ve bu yüzden grip salgınının da arttığına dikkat çeken Kemer Anadolu Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Başak Aslan, gripten korunmanın yollunun beş altın kuraldan geçtiğini söyledi.

 

Havaların soğumasıyla birlikte düşen bağışık sistemi sonucunda grip rahatsızlığı da artmaktadır. Kemer Anadolu Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Başak Aslan, kış mevsiminde artan grip hastalığından korunmanın yollarını anlattı. Kış mevsiminde artan soğuklarla birlikte, nezle ve gribe karşı bağışıklık sistemini güçlendirmenin başlıca yolu sağlıklı beslenmeden geçiyor diyen Diyet Uzm. Başak Aslan,  “Bunun için beş altın kuralımız var. Birincisi, yeterli sebze. İkincisi, C vitamini bakımında zengin meyveleri tüketmek. Üçüncüsü yiyecek ve içeceklerimize limon eklemek. Dördüncüsü, A vitamini yönünden zengin besinlerle beslenmek. Beşinci ise kuruyemişler ve baklagiller. Tabi bol sıvı tüketmeyi unutmuyoruz. Bu beş kurala uyarak kendimizi gribe ve soğuk algınlığına karşı koruyabiliriz” açıklamasında bulundu.

C VİTAMİNİ

Kış mevsiminde artan soğuklarla birlikte, nezle ve gribe karşı bağışıklık sistemini güçlendirmemiz gerektiğinin altını çizen Kemer Anadolu Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Başak Aslan, kış meyvelerinin yoğun C vitamini barındırdığını söyledi. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesindeki en önemli vitaminin C vitamini olduğunu söyleyen Aslan, “Kış meyveleri güzel bir c vitamini kaynağıdır. Portakal, mandalina, greyfurt, kivi iyi bir c vitamini kaynağıdır. Özellikle kivi içerisindeki c vitamini portakaldan bile daha fazla. Her gün özellikle kahvaltılarınıza c vitamini kaynaklı besinler eklemelisiniz. Gün boyu sizi zinde hissettirecek ve sizi koruyacaktır. Bağışıklığınızı destekleyecektir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, portakal ve mandalinanın posasıyla birlikte tüketilmesidir. Sıkılmış halde içtiğiniz portakal ve mandalinadan, daha çok kalori alırsınız ve vücudunuza şeker yüklemesi yapmış olursunuz” dedi.

LİMON TÜKETİMİ

Grip ve soğuk algınlığı tedavisi sırasında limon ilk akla gelen besinlerdendir. Limon konusunda dikkat etmemiz gerektiğinin altını çizen Diyetisyen Uzm. Başak Aslan,  “Yalnız unutulmamalıdır ki C vitamini ısıyla besin değeri kaybına uğrayan bir vitamindir. Bu yüzden limon kullanırken içindeki C vitaminden yararlanmak için yiyecek yenmeden hemen önce tüketilmelidir. Örneğin, limon sıktığınız bir salatayı bekletmeden tüketmelisiniz” açıklamasında bulundu.

A VİTAMİNİ;

A vitamininden zengin besinlerin savunma sistemimizi güçlendirdiğini belirten Başak Aslan, “Yumurta, süt, balık, ıspanak, portakal, havuç gibi besinler A vitamini bakımında zengindir. Özellikle haftada en az bir gün balık yemek omega3 açısından önemlidir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Ispanak konusunda da bir detay paylaşmak istiyorum. Ispanak çok yoğun ısıya maruz kalmadan, yoğurtlanarak tüketilirse besin değeri kaybına uğramaz. Mevsiminde olan bu besinleri tüketmek, vücuttan zararlı maddeleri atarken bağışıklığı güçlendirir” dedi. Bununla birlikte yeterli sebze tüketimine de değinen Başak Aslan, sebze tüketimi hakkında şu açıklamalarda bulundu: “Sebzelerden; maydanoz, roka, yeşilbiber, tere ve ıspanak iyi birer ce vitamini kaynaklarıdır. Örneğin maydanoz, yemeklerin yanında 5-10 dal doğranmadan limon eşliğinde tüketilirse günlük c vitamini ihtiyacımızı karşılar. Mevsimine göre beslenmek bu bağlamda önemli. Kış mevsimine ait sebzeleri tüketelim.”

 

E VİTAMİNİ

Gribe karşı korunmada vitaminlerin öneminin altını çizen Diyet Uzm. Başak Aslan, “ Vitaminler sağlığımız için gerekli. Ve bizleri gribe karşı korur. Bu bağlamda en önemli antioksidan E vitamini. E vitamini Yani kuruyemişlerimiz ve kuru baklagillerimiz. Her gün iki, üç adet ceviz içi ya da 10 ar adet fındık, fıstık, badem yemek hem faydalı yağlardan almamızı sağlar, hem de bağışıklığımızı destekler. Bununla beraber haftada en az iki gün evlerde kuru baklagillerden yemek yapılması protein ve posa açısından bizleri destekler” dedi.

SIVI TÜKETİMİ;

Sağlığımız için sıvı tüketimini ihmal etmemeliyiz diyen Diyet Uzm. Başak Aslan, hastalık sırasından bol sıvı tüketmek gerekli dedi ve sıvı tüketimi hakkında şu açıklamalarda bulundu: “Özellikle boğaz ağrısının bir numaralı tedavisi su içmektir. Sıvı tüketimini arttırmak için siyah çay ve kahveden uzak durulmalıdır. Özellikle ıhlamur, adaçayı, nane, zencefil ve kuşburnu gibi gribe karşı koruyucu çayları tüketebilirsiniz. Bitki çaylarındaki altın kuralımızı unutmadan söylemek istiyorum. Altın kuralımız; demleme süresidir. Bu süre 5-6 dakikayı geçmemelidir.”