Skolyozda erken tanı önemli

08.01.2020Sosyal sorumluluk projesi kapsamında Muratpaşa Belediyesi Memurevleri Destek Eğitim Kurs Merkezi’nde Antalya Anadolu Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzm. Op. Dr. Karabuğa tarafından, öğrencilere skolyoz taraması yapıldı. Dr. Karabuğa,  Skolyoz taramasıyla erken tanının öneminin altını çizdi.

 

Rotary Toplum Birliği ve Falez Rotary Etkinlikleri kapsamından Muratpaşa Belediyesi Memur Evleri Destek Eğitim Kurs Merkezi’nde,  Antalya Anadolu Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzm. Op. Dr. Erhan Karabuğa tarafından öğrencilere skolyoz taraması yapıldı.  Muratpaşa Belediyesi Memurevleri Destek Eğitim Kursu Müdürü Erdal Kal, Falez Rotary Kulübü Başkanı Berna Tuzlak, Muratpaşa Belediyesi Memurevleri Destek Eğitim Kurs Merkezi öğrencilerin katılımıyla gerçekleşen skolyoz taramasında Op. Dr. Erhan Karabuğa, yapmış oldukları skolyoz taramasıyla erken tanının önemi, skolyozun nedeni, belirtileri ve tedavisi hakkında açıklamalarda bulundu.  Skolyozun omurgadaki eğrilik olduğunu belirten Op. Dr. Erhan Karabuğa, “Omuz yüksekliklerinin, beldeki çizgilerin, ileri derecede eğriliklerde bacak uzunluklarının eşit olmaması, çok daha ileriki eğriliklerde ise solunum sıkıntısı olarak skoyoz kendini göstermektedir” açıklamasında bulundu.

SKOLYOZDA ERKEN TANI VE TEDAVİ

Erken tanıda skolyoz taramasının önemine değinen Antalya Anadolu Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzm. Op. Dr. Erhan Karabuğa, “Erken tanı ve tedavide oldukça önemli bir hastalıktır. Sonuçta hastalık erişkin dönemde görülmekle birlikte çocukluk döneminde de görülmektedir. Çocukluk dönemindeki skolyoz, eğer erken dönemde tespit edilirse cerrahiye gitmeden basit bir fizik tedaviyle tedavi edilebilir ve skolyozun ilerlemesi durdurulabilinir. Bugün olabildiğince çok çocuğumuza dokunmak ve skolyoz taraması yapmak istiyoruz.  Antalya Anadolu Hastanesi ve bir doktor olarak sosyal sorumluk projelerinde olmaktan, çocuklarımız için faydalı işler yapmaktan onur duyuyoruz” dedi.

BELİRTİLER DİKKATE ALINMALI

“Skolyoz, değişik yaş gruplarında oluşabilir, en sık erişkin yaş grubunda görsek bile çocukluk döneminde ilk 12 yaş ve daha sonraki dönemde de görülebilir. Bizim buradaki amacımız; okul dönemindeki çocuklarımızın skolyoz taramasını yapmak” diyen Dr. Erhan Karabuğa, “Aileler, çocuklarında omurgalarındaki eğriliğin olup olmadığını anlayabilmeleri için çocuklarını iyi gözlemlemeli. Çocuklarının kıyafetlerini değiştirirken omuzlarının eşit olup olmadığına baksınlar. Beldeki omurganın düz olması gerekirken eğiklik varsa dikkate almalılar. Bu saydıklarımı fark ediyorlarsa anne, baba çocuklarında skolyoz olduğu yönünde düşünmeleri gerekmektedir. Bunu fark eder etmez bir doktora görünmeleri gerekmektedir. Ne kadar erken görünürlerse o kadar iyi” açıklamasıyla skolyozun belirtileri hakkında ailelere açıklamalarda bulundu.  Ayrıca, Antalya Falez Rotary Kulübü Başkanı Berna Tuzlak ve Muratpaşa Belediyesi Memurevleri Destek Eğitim Kursu Müdürü Erdal Kal, sosyal sorumluluk projesi kapsamında çocuklarımızın skolyoz taramasını yapmak amacıyla bir arada bulunduklarını, sadece eğitim alanında değil, sağlık alanında da farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını söylediler.