Göz kapağı estetiğiyle genç görün

20.01.2020 

Göz kapağı estetiğiyle, daha estetik ve daha genç bakışlara sahip olabilirsiniz diyen  Alanya Anadolu Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı. Op. Dr. Erhan Dilek, “Göz kapağı estetiği ile daha genç ve canlı görünmek mümkün” dedi.

 

Kadın, erkek fark etmeksizin son yıllarda daha estetik ve daha genç bakışlara sahip olmak için göz kapağı estetiği yaptırılmaktadır. Göz kapağı estetiği ile bakışların, daha anlamlı bir ifade kazandığını belirten Alanya Anadolu Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Erhan Dilek, yaklaşık on yıllık deneyimi ve tecrübesiyle, göz kapağı estetiği ve akıllı mercek operasyonlarını yürütmektedir.  Bizlerde uzun yıllardır başarılı operasyonlar yürüten Dr. Erhan Dilek’le göz kapağı estetiği ve akıllı mercek hakkında merak edilenler üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.  Söyleşimizde Dr. Erhan Dilek,  göz kapağı estetiği yaptırmak isteyenler için operasyon ve özellikleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Son yılarda çok fazla göz kapağı estetiği yapılmaktadır. Göz kapağı estetiği nedir ve niçin uygulanır? Bu konu hakkında neler söyleyebilirsiniz? 

Göz kapağı estetiği ile daha genç ve canlı görünme mümkün.  Göz kapaklarının estetik cerrahisi (blefaroplasti), yaşın ilerlemesine bağlı olarak üst ve alt göz kapağındaki fazla cilt ve yağ dokusu ile bazı kırışıklıkların giderilmesi amacı ile uygulanan en sık tedavilerden biridir. Dünyada en fazla yapılan cerrahi işlemlerden biridir. Ameliyat sonrasında yüzdeki yorgun ve yaşlı görünüm kaybolmakta, daha genç ve dinamik bir yüz görünümüne kavuşmak mümkündür.

Kaç yıldır bu işi yapıyorsunuz ve yapmış olduğunuz operasyonlar hakkında bilgi verebilir misiniz?

Blefaroplasti denen göz kapağı estetiği ameliyatı, aynı zamanda göz ve oküloplastik cerrah olan biz göz hastalıkları uzmanları tarafından başarı ile uygulanmaktadır. Şahsım olarak kendim,  göz kapağı düşüklüğü, göz kapağının içe ve dışa dönmesi,  göz kapağının gevşekliği, göz kapağındaki tümör ameliyatlarının yanı sıra aynı zamanda göz kapağının cilt sarkması ve göz etrafı yağ torbalanması için yapılan blefaroplasti ameliyatlarını da yaklaşık on yıllık deneyimimle yapmaya devam etmekteyim. Blefaroplasti ameliyatları hem üst hem de alt kapak için uygulanabilmektedır. Üst kapakta sadece estetik amaçlı değil aynı zamanda görüş alanını üst bölgede engellediği için de uygulanabilmektedir.

Alt göz kapağı estetiğini nasıl yapıyorsunuz. Niiçin tercih ediliyor? Bu konu hakkında da fikrinizi alabilir miyiz?

Blefaroplasti alt göz kapağında ise cilt sarkması, cilt sarkması ile beraber göz torbası oluşumlarında veya sadece göz torbası olması durumunda uygulanmaktadır. Göz torbası daha az olup cilt sarkması olmayan hastalarda göz kapağının içinden küçük bir kesi ile göz torbasından kurtarabiliyoruz. Göz torbası daha az olan hastalara gözaltı ışık dolgusu denen dolgu işlemi ile göz torbası etrafına işlem uygulanarak göz torbası kamufle edilip düz bir görünüm elde edilmektedir. Gözaltı ışık dolgusu aynı zamanda gözaltına ışıltılı bir görünüm vermektedir, bundan dolayı gözaltı morlukları olan hastalarda da yüz güldürücü sonuçlar vermektedir.

Göz kapağı estetiği hakkında merak edilenleri nedenleriyle birlikte açıkladınız. Şimdi de akıllı mercek hakkında sizlerle konuşmak istiyoruz.  Akıllı mercek nedir? Niiçin tercih edilmeli? Başarılı bir uygulama mı? Bu konu hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Gözünde katarakt olan hastalara katarakın temizlenmesinin hemen akabinde takılan uzağı, yakını ve orta mesafeyi yani her mesafeyi net gösteren, gözün içine, doğal merceğin yerine takılan ömür boyu kalıcı olan bir lenstir. Akıllı mercek takılan kişilerde,  ilerleyen yıllarda dahi görme kalitesini bozacak düzeyde numara değişikliği beklenmez. Alınan kataraktta bir daha tekrarlamamaktadır. Akıllı mercek gözünde katarakt olmasa bile uzak ve yakın görme sorunu olup gözlük kullanan genelde 45 yaşından sonraki kişiler tarafından gözlüklerinden kurtulma adına çok rağbet görmektedir. Bu kişilerdeki işlem katarakt hastalarımdakiyle aynıdır. Tek farkı kataraktlı mercek yerine henüz katarakt gelişmemiş mercek alınmaktadır. Zaten insanların hemen hepsinde 85 yaşına kadar katarakt gelişmektedir. Böylece kişiler katarakt gelişme derdinden ve buna bağlı az görme stresinden de kurtulmuş olacaklardır. Akıllı mercek aynı zamanda, yüksek numara nedeniyle gözü lazer ameliyatına uygun olmayan genç hastalarda da uygulanmaktadır.