Runatolia 2019'da Sporcuların Sağlığı Bize Emanet

3.03.2019Runatolia 2019 sadece bir maraton organizasyonu değil, farklı etkinlikleriyle bir spor festivali haline dönüşen Runatolia başlıyor. Halkı ve çocukları spora teşvik etmeye yönelik, Türkiye nin en büyük, en sosyal ve en eğlenceli maratonu olarak gösterilen Runatolia 3 Mart Pazar günü koşuldu.

2 Mart Cumartesi günü koşucuların katılımıyla gerçekleşen Runatolia'da, aynı gün, kadınların katılacağı yüksek topuk koşusu da oldu. Kısa mesafe koşmak ya da yürümek isteyenler için 4 km TerracityRun koşularının ardından 3 Mart Pazar günü ise 10km, 21km ve 42km olmak üzere 3 farklı mesafede maraton koşuldu.

Runatolia maratonları için Antalya ya 40 ülkeden 2 bine yakın yabancı sporcunun gelmesi bekleniyor. Yarışmanın yapılacağı tarihte Anadolu Hastanesi sağlık hizmeti verecek.

 

Runatolia nın sosyal boyutu da çok önemli

Sağlıklı yaşamı hayat tarzı olarak benimsemiş binlerce sporseverin katıldığı Runatolia, sivil toplum örgütlerinden de destek görüyor. 1989 yılından bu yana omurilik felçlilerinin tıbbî, meslekî, ekonomik, sosyal sorunlarının çözümü ve yeni omurilik felçlilerinin oluşmaması için yoğun hizmetlerde bulunan Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD)“adım adım ” koşu projesi ile bu yıl da maratona desteğini sürdürüyor. Türkiye’nin ilk yardımseverlik koşu grubu olan Adım Adım 9 kez katıldığı maratonda topladığı bağışlarla 14 STK ya destek oluyor.

7 cm topukla koşacaklar

Türkiye de gerçekleştirilen en eğlenceli ve değişik yarışmalardan biri olan Yüksek Topuk koşusu bu yılda yine kadınların buluşması noktası olacak. 7cm yüksekliğindeki topuklu ayakkabı ile kadınların katılımıyla sınırlandırılan ve 10 ‘arlı gruplar halinde yarışılarak en iyi dereceyi elde eden kadının kazanacağı ödüllü yarışma 3 Mart cumartesi günü Muratpaşa Belediyesi yanındaki kent meydanında yapılacak.

Runatolia nın Antalya turizmine katkısı

Türkiye nin dört bir yanından ve dünyanın 40 farklı ülkesinden katılım gösteren sporseverler için kış mevsiminde aynı zamanda bir tatil kaçamağı alternatifi de sunan Runatolia ya katılanlar sadece koşmak için tek gün gelmek yerine öncesi ya da sonrasında Antalya da birkaç gün daha kalarak spor, eğlence ve tatili birleştiriyor. Bölge otelleriyle yapılan anlaşmalar sayesinde sporculara özel hazırlanan paketler ile aileleriyle beraber gelenler hem koşmanın hem de tatilin keyfini çıkarıyor. Yaklaşık 8 bin kişinin katılımı sayesinde bölgedeki otellerde sezon durgunluğunu bir ölçüde üzerlerinden atıyor.