Başa Dön
×
Ana Sayfa Hastaneler Doktorlar Tıbbi Birimler Tanı Üniteleri Makaleler Haberler Bize Ulaşın Kurumsal » Anlaşmalı Kurumlar » İnsan Kaynakları
Online Hizmetler » Online Randevu » Online Doktor Görüşmesi » E-Sonuç » Anket » E-Süsleme » E-Geçmiş Olsun » E-Teşekkür » Check-Up
Evde Bakım Hizmetleri Tüp Bebek Merkezi Havacılık Merkezi Bağımlılık Polikliniği Algoloji (Ağrı) Merkezi Anatolia.TV
×
Türkçe English Deutsch Pусский

Emziren annelerin korkulu rüyası: Mastit

Side Anadolu Hastanesi Başhekim Yard. ve Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Çal, Genellikle yeni doğum yapan annelerde görülen mastitin, tedavi edilmediği takdirde daha büyük sorunlara yol açabileceğini belirti.  

Birçok yeni doğum yapan annelerin, bebeklerini emzirmeye başladıkları ilk birkaç hafta içinde ya da daha sonraki haftalarda görülen mastit, tedavi edilmediği takdirde çok daha büyük sorunlara yol açabiliyor. Yeni doğum yapan annelerin korkulu rüyası meme iltihabı (mastit) hastalığın tanısı ve tedaviye başlangıç süreci, hem anne hem de bebek sağlığı açısından önem taşıyor.  Side Anadolu Hastanesi Başhekim Yard. ve Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Çal, emziren annelerin korkulu rüyası mastit hastalığının tedavisi, belirtileri ve nedenleri hakkında açıklamalarda bulundu.  Etkisinin çok dramatik olduğunu belirten Dr. Çal, “Mastit, ateşle ve ağrıyla seyreder. Hastada üşüme, titreme meydana gelir. Ciddi anlamda ağrı çeker. Meme şişer, kızarır. Hasta bebeğini emziremez. Sütün yapısı da bozulduğu için verilecek süt bebek için sıkıntılıdır. Açıkçası komplike bir tablodur” dedi.

Süt kanalları iltihaplanıyor

Mastit, süt verme döneminde yani laktasyon döneminde kadınlarda gördüğümüz bir meme iltihabıdır diyen Dr. Mehmet Çal, “Bunun da en büyük sebebi laktasyon dediğimiz memedeki sütün salgısıdır. Meme ucunda oluşan küçük çatlaklardan enfeksiyon kapılıp, süt kanallarının iltihaplanması sonucu oluşan enfeksiyonlardır. Genelde bakteriyel enfeksiyonlardır. Zamanında tedavi edilmezse apseye dönüşüm olur. Apse olursa da mutlaka cerrahi yönden drenaj gerekir” sözleriyle Dr. Çal, apseye dönüşmeden emziren annelerin doktora görünmesini söyledi. 

Nedenleri

Dr. Mehmet Çal, mastit hastalığının nedenlerini şu şekilde açıkladı: “Mastit hastalığının altında yatan en önemli sebep süt salgısının olması ve sütün iyi boşaltılamamasıdır. Sütün durağanlaşmasıdır. Kanalların yeterince tam boşalamamasıdır. Sütün beklemesidir. Artı memenin dışa dönük açılan bir organ olması. Mememizin bir ucu var. Meme ucundan süt dışarı açılıyor. Meme ucunda oluşan çatlaklar ve yaralar bu enfeksiyonun en büyük sebebidir.”

Etkileri

Emziren annelerin korkulu rüyası mastit hastalığının etkisinin çok dramatik olduğunu belirten Dr. Çal, “Mastit, ateş ve ağrıyla seyreder. Hastada üşüme, titreme meydana gelir. Ciddi anlamda ağrıdan dolayı acı çeker. Meme şişer, kızarır. Hasta bebeğini emziremez. Sütün yapısı bozulduğu için verilecek sütte bebek için sıkıntılıdır. Sonuç olarak komplike bir tablodur” dedi.

Belirtiler

Mastit hastalığı kendini başlar başlamaz belli ediyor. Belirtileri de çok barizdir. Bu yüzden de annenin bunu hemen fark edebileceğini söyleyen Dr. Mehmet Çal, belirtiler hakkında şu açıklamalarda bulundu: “Belirtileri çok barizdir. Mastit şiddetli ağrıyla, kızarıklıkla, ateşle, titremeyle seyreden bir hastalıktır. Ağrı ve ateşle birlikte meme şişmeye ve kızarmaya başlar. Ağrı kola ve sırta da vurmaya başlar. Annenin bu acıya dayanması mümkün değildir. Bu belirtiler başladığı andan itibaren annenin ivedilikle doktora görünmesi gerekmektedir. Asla bekletmemelidir. Çünkü doktora gelmemesi durumunda mastit ilerler ve apseye dönüşür ki bunu hiç istemeyiz.”

Tedavi yöntemleri

Mastit başlar başlamaz doktora görünmemiz gerektiğini belirten Side Anadolu Hastanesi Başhekim Yard. ve Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Çal, “Öncelikle mastit başlar başlamaz doktora görünüyoruz. Apse formasyonu yok ise memenin, boşaltılmasını sağlamamız lazım. İyi bir sağma yöntemini tercih ediyoruz. Kuvvetli makinalarla sağılabilir, artı anne veya yakınları memeyi sağma yöntemiyle destek verip sütü boşaltmalılar. İltihaplı memedeki sütü en az üç gün süreyle dökmesini öneriyoruz. Mastit tedavisinde genellikle 10-14 günlük bir antibiyotik tedavisine ihtiyaç duyulabilir. Hafif bir ağrı kesici önerebilir. Apse olmaması bizim için önemli. Apse olursa mutlaka cerrahi yönden drenaj gerekir” açıklamalarıyla mastitte tedavi yöntemlerini anlattı