Gençlerde, futbolun koruyucu etkisi

24.02.20201.Antrenörler Zorunlu Gelişim Semineri’ne konuşmacı olarak katılan, Lara Anadolu Hastanesi Psikiyatri Uzm. Dr. Mükerrem Güven, ‘Futbol gibi takım oyunlarının gençlerde, madde kullanımı ve bağımlılığını önleyici etkisi bulunmaktadır” dedi.

Türkiye Futbol Federasyonu ve TÜFAD İşbirliğiyle hazırlanan ve TÜFAD Antalya Şubesi tarafından organize edilen ‘1. Antrenör Zorunlu Gelişim Semineri’  ASSİM’de yapıldı. İki oturum şeklinde gerçekleşen seminer; TÜFAD Antalya Şube Başkanı Şakir Filiz, TÜFAD Genel Başkan Danışmanı ve Eğitim Kurulu Üyesi Abdullah Tanyolaç, Akdeniz Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatih Kılınç, Lara Anadolu Hastanesi Psikiyatri Uzm. Dr. Mükerrem Güven,  birçok teknik direktör ve antrenörün katılımıyla gerçekleşti. Yoğun katılım ve ilgi gören seminerde; Lara Anadolu Hastanesi Psikiyatri Uzm. Dr. Mükerrem Güven, ‘Gençlerde Madde Kullanımı ve Bağımlılığı’ hakkında önemli bilgiler paylaştı. Dr. Mükerrem Güven, sunumunda; risk grupları, koruyucu etkenler, doğru bilgilenme, kullanılan maddeler ve gençlerde yaşanan bağımlılık risklerini futbol ile nasıl aşabiliriz konuları hakkında açıklamalarda bulundu.

Sporun etkileri

Spor, insanlık tarihinin en önemli kültür varlıklarının başında gelmektedir. Spor kültürü aslında insanın bedeninin sınırlarını aşması ve kendini sürekli geliştirmesi anlamına gelmekle beraber bir felsefesi de vardır. Dr. Mükerrem Güven, “Bağımlılıkla mücadelede sporun büyük önemi bulunmaktadır. Sporun felsefesinde dürüstlük ve adil olma vardır. Spor, performans ve becerinizi geliştirir.  İyi vakit geçirmeyi, sosyalleşmeyi ve eğlenmeyi sağlar. Öz disiplin kazandırır. İlgi alanında başarıya odaklanmayı sağlar. Bu yüzden sporun fiziksel ve ruhsal etkilerinin yanında, bağımlılık ile mücadelede büyük önemi bulunmaktadır. Sporla gençleri bağımlılıktan koruyabiliriz” dedi.

Risk Grupları

1.Antrenör Zorunlu Gelişim Semineri’ne konuşmacı olarak katılan Lara Anadolu Hastanesi Psikiyatri Uzm. Dr. Mükerrem Güven, madde bağımlılığı ve kullanımında riskli gruplar hakkında şu açıklamalarda bulundu:  “Bağımlı anne-baba, madde kullanımını onaylayan çevrede bulunmak, aşırı utangaçlık ya da şiddet eğilimi, okul başarısında düşüş, sosyal beceri eksikliği, ve ruhsal sorunları olanlar madde kullanımında risk grubu içerisindedir.”

Koruyucu etkenler

Madde bağımlılığını ve kullanımını önlemede koruyucu etkenlerin de olduğunu belirten Dr. Mükerrem Güven, “Güçlü ve olumlu aile bağları, aile içi açık ve tutarlı kurallar, neler yaptıklarından haberli ve yaşamları ile ilgili olmak, okul hayatına devam edebilmek, spor sanat etkinliklerine katılım da çocuklarımızı ve gençlerimizi madde bağımlılığından koruyacaktır. Çünkü onlarla yakından ilişki kurmak, yaptıklarından haberdar olmak bu açıdan önemlidir” dedi.

Madde kullanımının etkileri

Madde kullanımı ve bağımlılığın etkileri olduğuna dikkat çeken Dr. Mükerrem Güven, “Madde kullananlar da konsantrasyon bozukluğu söz konusudur.  Kendilerini tehlikeye atarlar. Alkol/Madde etkisinde araç kullanarak tehlikeli sonuçlara sebebiyet verebilir. Önemli aktiviteleri, antrenmanları aksatırlar. Uyku hali, yorgun, huzursuz hırçın olurlar. Evde, işte ve okulda ciddi problemler yaşarlar” dedi.