“Göz kapağı estetiğiyle daha genç görünmek mümkün”

19.08.2020Göz kapağı estetiğiyle daha genç görünmenin mümkün olduğunu belirten Alanya Anadolu Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı ve Oküloplastik Cerrahı Op. Dr. Erhan Dilek, “Yapmış olduğumuz göz kapağı estetiğiyle; yorgun, mutsuz, yaşlı, cansız görüntü ortadan kalkıyor. Hasta olduğu yaştan daha genç, enerjik, canlı ve mutlu bir görüntüye kavuşuyor” dedi.

 

Türkiye’de son yıllarda göz kapağı estetiğine olan ilgi artmaktadır.  Yaş ilerledikçe göz kapağında sarkmalar meydana gelmektedir ve kişiyi olduğundan daha yaşlı, yorgun ve buna bağlı kişiyi mutsuz kılmaktadır. Daha genç ve canlı görünmek için göz kapağı estetiğinin önemine değinen Alanya Anadolu Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı ve Oküloplastik Cerrahı Op. Dr. Erhan Dilek, “Göz kapağı düşüklüğü çocukluktan, doğuştan ya da sonradan da olabiliyor. Özellikle yaş ilerledikçe göz kapağında sarkmalar meydan gelmektedir. 45 yaşından sonra birçoğumuz bunu yaşıyor. Yapmış olduğumuz göz kapağı estetiğiyle; yorgun, mutsuz, yaşlı, cansız görüntü ortadan kalkıyor. Hasta olduğu yaştan daha genç, enerjik, canlı ve mutlu bir görüntüye kavuşuyor” dedi.

 

Göz altı torbalarına son

Göz kapağı operasyonlarıyla daha genç görünmenin mümkün olduğunu belirten Op. Dr. Erhan Dilek, “Genelde 45 yaşından sonra birçoğumuzun üst kapağında düşmeler yaşanıyor. Alt kapakta da torbalanma yapıyor ya da fazla cilt yapıyor. İkisi aynı anda da olabiliyor. Çok erken yaşlarda da yaşanabiliyor. Torbaları alarak, üst kapağı kaldırarak hastalarımızı kendi yaşlarından daha da gençleştiriyoruz. Cilt sarkmaları, şişlikler, fazla ciltler, torbalar insanları yorgun, mutsuz, üzgün ve yaşlı gösteriyor. Bu operasyonla bu sorunları ortadan kaldırıyoruz. Bununla birlikte kişileri iyi değerlendirmek gerekir. Bazılarının kaş düşüklüğü ve bununla birlikte üst, alt göz kapağı da kötü durumda olabiliyor. Bu durumdaki kişilerde kaşı da toparlamak lazım. Kaş kaldırma operasyonunda birkaç yöntem var. Ya kaşın üstünden direkt bir kesi yapılıp o bölgeden fazla dokunun çıkarılmasıyla kaş kaldırma yapılabilir. Ya da şakak bölgesinden şakak germe yöntemiyle kaşın dış kısmı kaldırılıyor. Onun dışında badem göz isteyenlerde de gözü büyük olanlarda alt kapağı biraz yukarı çekip biraz kısaltaraktan üst ve alt kapak arasındaki açıklığın bir badem şeklini almasını sağlıyoruz. Göz kapağı düşüklüğü olan hastalarımız için de kapak düşüklüğü ameliyatlarını yapmaktayız. Aslında bu da estetiğin bir parçası. Hastanın beklentilkerine göre hepsini bir bütün değerlendirmek lazım. Ben hastalarımın isteklerine göre genelde ameliyatlarımı kombine olarak planlıyor ve yapıyorum” sözleriyle göz estetiği operasyonlarına bir bütün olarak bakılması gerektiğinin altını çizdi. 

 

Her yaşta yapılabilir

Doğuştan olan göz kapağı düşüklüğünü bir an önce yapmak lazım. En geç üç yaşına kadar yapılmalıdır diyen Op. Dr. Erhan Dilek, “Çünkü bir göz kapalıysa tembel kalacaktır. Göz tembelliğine neden olmaktadır. Tembel kalmaması için de bir an önce gözü tedavi etmek lazım. 1-3 yaş arası yapılabilir. Göz kapağı estetiği ise her yaşta yapılabilir. Bununla birlikte iki kez üst üste operasyon yapmak mümkün. Çok iyi alınmamışsa örnek vermek gerekirse sadece üst kapak alınıp kaz ayağı alınmadığı için çok güzel bir görüntü sağlanamıyor. Bundan dolayı tekrar yapılabiliyor. Ama ortalama 10 yıl sonra kişiden kişiye değişmekle birlikte tekrar bir operasyon gerekebilir. Yaş arttıkça cilt sarkmaları ve torbalar da tekrardan gelişme durumu olabiliyor” dedi.

 

Canlı, genç ve dinamik

Hepimiz daha güzel görünmek isteriz diyen Alanya Anadolu Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı ve Oküloplastik Cerrahı Op. Dr. Erhan Dilek, “Göz kapağı estetiği daha iyi görünmek için de tercih edilmektedir. Çünkü gözler direkt ön planda olduğu için görünüm de bir o kadar önemli olmaktadır. Bu operasyonla daha canlı, genç ve dinamik bir görünüme sahip oluyorsunuz. Aynı zamanda yorgun, uykulu ve kendilerini mutsuz gösteren görüntü de ortadan kalkıyor” dedi.

 

Hastanın talepleri önemli

Yapılacak işlemde hastanın beklentilerinin ve taleplerinin kendileri için çok önemli olduğunu belirten Op. Dr. Erhan Dilek, “Operasyon öncesi konuşuyoruz. Hastanın taleplerine, beklentisine göre yapılacak operasyonu ve ne derece yapılacağını şekillendiriyorum. Operasyonun süresi ise kişiden kişiye değişmektedir. Benim yaptığım operasyonlar çok uzun sürmez. Çok fazla yaptığım için çok daha kısa sürede işlemi tamamlıyorum. Bu durumdan hastalarım da memnun. Geri dönüşlerden bunu görüyoruz” sözleriyle Dr. Erhan Dilek, operasyon öncesinde doktor seçiminin iyi araştırılması gerektiğine ve öncesi sonrası işlemleri iyi olan cerrahların tercih edilmesi gerektiğine dikkat çekti.