Akıllı mercekle gözlükten kurtulun

18.08.2020Alanya Anadolu Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı ve Oküloplastik Cerrahı Op. Dr. Erhan Dilek, akıllı mercekle insanların gözlük ihtiyacı ortadan kalkmakta ve hasta gözlüksüz olarak hem uzağı hem yakın ve orta seviyeyi net olarak görebilmektedir” dedi.

 

Akıllı mercekler insanların uzağı, yakını ve orta mesafeleri görmeyi sağlayan gözlük ihtiyacını ortadan kaldıran merceklerdir. Katarakt ameliyatı sonrası saydamlığını yitiren göz merceğinin yerine operasyonla mercek yerleştirilir. Alanya Anadolu Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı ve Oküloplastik Cerrahı Op. Dr. Erhan Dilek, “Akıllı mercek daha çok katarakt olan hastalar tercih etmektedir. Bununla birlikte uzak ve yakın gözlük takmak istemeyen özellikle 45 yaş üstü kişilerde tercih edilmektedir. Operasyon bir göz için 5-10 dakika sürmektedir. Katarakt alındıktan sonra bir daha tekrarlamamaktadır. İki göz aynı an da yapılmamaktadır. Operasyondan sonra hasta hayatına kaldığı yerden gözlüksüz bir şekilde devam edebilmektedir” dedi.

 

Faydaları

 

Op. Dr. Erhan Dilek, akıllı merceğin faydalarını şu şekilde sıraladı: “Hasta gözlüksüz olarak hem uzağı hem yakın ve orta seviyeyi net olarak görebilmektedir. Ömürlük kalıcı bir mercektir. Numara değişikliği kolay kolay beklenmez. Katarakt olmadan da yapabilirsiniz. Akıllı mercek sayesinde katarakt oluşumundan kurtulabilir, kataraktın neden olduğu görme azlığı stresinden de kurtulmuş olursunuz. Gözlüksüz olarak hayatınıza devam edebilmektesiniz. Yaşam kalitenizi arttırır.”

 

Kataraktlı kişiler için uygun

 

Op. Dr. Erhan Dilek, “Uzağı, yakını ve orta mesafeleri görmeyi sağlayan insanların gözlük ihtiyacını ortadan kaldıran akıllı mercek ameliyatını katarakt gelişmeden de 45 yaşından sonra yakın görme durumu bozulduğu için 45 yaş sonrası için tavsiye ediyoruz. Onun dışında daha genç kişiler için çok yüksek numarası nedeniyle eximer laser ameliyatı yapılamayan hastalar için de iyi bir tercihtir. Bununla birlikte akıllı merceği daha çok kataraktlı ve gözlük takmak istemeyen kişiler tercih etmektedir. Ayrıca katarakt olmayan hastalarda özellikle 45-50 yaş civarında artı numarası olan ya da astigmat numarası olan kişilerde de akıllı merceğe duyulan ilgi artmaya başlanmıştır” sözleriyle akıllı mercek operasyonunu 45 yaş üstüne, gözlük takmak istemeyen ve kataraktı olan kişilere önerdiğini belirtti. 

 

Tedavi süreci ve sonrası

 

Akıllı mercek operasyonunun normal katarakt ameliyatı gibi olduğunu belirten Alanya Anadolu Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı ve Oküloplastik Cerrahı Op. Dr. Erhan Dilek, “Normal katarakt ameliyatı gibi. Gözümüzün içindeki doğal mercek çıkarılıp yerine trifokal lens denen akıllı mercekler konuluyor. Yani çok odaklı yakını, uzağı ve orta seviyeyi gösteren akıllı mercekler konarak hastanın net görmesi sağlanmaktadır. Bir göz için operasyon 5-10 dakika sürmektedir. İki göz olacaklar için ise aralarında bir gün ya da tercihe göre bir hafta ara verilerek yapılmaktadır. Aynı an da iki göz yapılmamaktadır. Sonrasında katarakt tedavisindeki gibi damla tedavisi uygulanmaktadır. Hayattan koparacak bir durum söz konusu değil. Üç beş gün kadar su değdirmeme durumu dışında bir sıkıntı yok. Hastalar, normal hayatlarına kaldıkları yerden devam edebilmektedirler” dedi.