Lazer ile varislerden kurtulmak mümkün

20.08.2019 

Lazer tedavisi ile ağrısız acısız varislerden kurtulmanın mümkün olduğunu belirten Antalya Anadolu Hastanesi Kalp Damar Cerrahı Doçent Doktor Dolunay Odabaşı, lazer tedavisinin etkin, efektif ve güvenilir bir yöntem olduğuna dikkat çekti.

Bacaklarda derinin hemen altındaki toplardamarların genişlemesiyle oluşan varis hastalığı toplumun yüzde on beşi ve yirmisinde görülüyor. Varis hastalığının temelde genetik geçişli bir hastalık olduğunu belirten Antalya Anadolu Hastanesi Kalp Damar Cerrahı Doçent Doktor Dolunay Odabaşı varis tedavisi hakkında açıklamalarda bulundu. Lazer tedavisi yöntemiyle hastalarının varislerden kurtulduğunu söyleyen Doçent Doktor Dolunay Odabaşı, lazer tedavisi hakkında şu açıklamalarda bulundu: “Lazer tedavisini yüzeyel varisler yani örümcek varislerde kullanıyoruz. Lazer enerjisiyle bu varisleri tedavi edebiliyoruz. Ağrı, sızı ve acı olmuyor. Seans seans yapıyoruz. Tedavi süresi kısa. Her bir seansta yaklaşık 15-20 santimetre karelik bir alanı temizliyoruz. Yaygınlığına bağlı olarak on seans da yirmi seans da olabilir.”

AĞRI SIZI YOK

Etkin, efektif, güvenilir ve iyi bir yöntem olan lazer tedavisi ile çok etkili sonuçlar aldıklarına dikkat çeken Antalya Anadolu Hastanesi Kalp Damar Cerrahı Doçent Doktor Dolunay Odabaşı: “Lazer tedavisinde ağrı, sızı ve acı olmuyor. Her bir seansta yaklaşık 15-20 santimetre karelik bir alanı temizliyoruz. Yaygınlığına bağlı olarak on seans da yirmi seans da olabilir. Lazer tedavisi ile hastalarımızı varislerden kurtarıyoruz. Hastanemizde en çok bu tedavi yöntemini kullanıyoruz. Etkin, efektif, güvenilir ve iyi bir yöntem. Hastalarımızda bizde sonuçlardan çok memnunuz. Hastalar tarafından da çok fazla tercih ediliyor” dedi. Tiplerine göre farklı tedavi yöntemlerinin de olduğunu söyleyen Doçent Doktor Odabaşı,  lazer, ameliyat ve köpük yöntemi gibi birden fazla tedavi yöntemlerini uyguladıklarını da söyledi.

EN ÇOK KADINLARDA GÖRÜLÜYOR

En çok ailesel varisi olan yani anne tarafında olan ya da baba tarafında varisi olan hastalarımızda görüldüğünü belirten Doçent Doktor Dolunay Odabaşı, “Temelde genetik bir hastalıktır. Uzun süre ayakta durmayı gerektiren meslek gruplarında, kadınlarda daha çok görülmektedir” açıklamasında bulundu.

VARİS ÇORABI ÖNEMLİ

Varis çorabının önemine dikkat çeken Doçent Doktor Dolunay Odabaşı, “Varis çorabı kullanmak çok önemlidir. Sıcak bölgelerde bunu kullanmak zor oluyor. Tedavi ettiğimiz hastalarda yeni varis oluşmasını engellemek için veya başlangıç safhasında olan varislerin ilerlememesi için en önemli tedavinin varis çorabı kullanmak olduğunu söyleyebilirim. Bununla birlikte kilo kontrolü ve egzersiz çok önemli. Bu yüzden hastalarımıza spor yapmayı tavsiye ediyoruz” dedi.

AĞRI, YORGUNLUK VE ŞİŞMEYE DİKKAT

Doçent Doktor Odabaşı, “Hastalarımız genelde varisler gözle görülür olduğu zaman  tedaviye geliyor. Bu yüzden hastalarımıza ayaklarında ağrı, yorgunluk ve şişme gibi durumlarda mutlaka bir kalp damar cerrahına görülmeleri gerektiğini söylemek isterim. Aksi takdirde ilerleyen dönemlerde ayaklarda iyileşmeyen yaralar oluşuyor. Kanama durumunda ise kanamanın durdurulması çok zordur” dedi.