Kırtasiye ürünlerine dikkat

31.08.2019Doktor Özgür Yurttaş; okulların açılmasına kısa bir süre kala velileri, kırtasiye ürünlerinin zararları hakkında uyardı. Doktor Yurttaş, renkli, kokulu ürünlerin cilt alerjilerine,  kurdeşene, kansere neden olduğunu bu yüzden ürün alırken dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

 

Yeni eğitim dönemi 9 Eylül’de başlayacak.  Veliler çocukları için okul alışverişlerini hızlandırdı. En yeni, en renkli, kokulu kırtasiye ürünleri de raflardaki yerini aldı. Bilinçsizce yapılan kırtasiye alış verişleri sonucunda çocukların sağlığı bozulabiliyor. Çocuklar kokulu, renkli ürünleri tercih ederken, uzmanlar bu ürünlerdeki kanser riskine dikkat çekiyor. Antalya Anadolu Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Özgür Yurttaş, kırtasiye ürünleri hakkında açıklamalarda bulundu. Doktor Özgür Yurttaş, “Okullar açılıyor. Kırtasiye alışverişi başladı. Piyasada renkli, kokulu ürünler mevcut. Bu ürünler tehlike saçıyor. İçeriğinde alerjen, kanserojen ve boya mevcut. İleri yan etkileri olabiliyor. Bunlar; cilt alerjilerine, kurdeşene sebep olmakla birlikte bağırsak ve mide sistemi üzerinde de olumsuz etkileri mevcuttur” açıklamalarıyla velileri, kırtasiye ürünleri alırken dikkatli olmaları konusunda uyardı. 

KURDEŞENE NEDEN OLUYOR

Renkli, kokulu kırtasiye ürünlerinin içeriğindeki bazı maddelerden dolayı ileri yan etkileri olduğuna dikkat çeken Antalya Anadolu Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Özgür Yurttaş, “Bu ürünlerden kaynaklı en sık cilt alerjisiyle karşılaşmaktayız. Ürtiker dediğimiz yani halk arasında daha çok kurdeşen ismiyle bilinen alerjik yakınmalar da oluyor. Ayrıca, ürünlerin içeriğinde bazı petrol ürünleri gibi ağır elementler içerdiği için kanserojen etki de yapabiliyor. Bununla birlikte çocuklar bu ürünleri ağızlarına da götürmektedir. Ağızdan alımın sonucunda bağırsak ve mide sistemi bozulmaktadır. Daha küçük çocuklarda solunum yollarına kaçma ve bununla birlikte solunum yollarında sıkıntılara da sebep olmaktadır”  dedi.

BAĞIMLILIK YAPIYOR

Kokulu ürünlerin çocuklarda bağımlılık yaptığını belirten Antalya Anadolu Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Özgür Yurttaş; “Kokulu ürünlerden dolayı bir bağımlılık da söz konusudur. Kokulu silgiler, kalemler bağımlılık yapmaktadır. Tiner olayında ki gibidir. Haliyle çocuk sürekli aynı kokuyu almak ister. Çocuk sürekli düşük dozda o maddeyi alma ihtiyacı duymaktadır” dedi.

İÇERİĞE DİKKAT

Ürün alırken içeriğe dikkat etmemiz gerektiğini söyleyen Doktor Özgür Yurttaş, Olabildiğince organik ürünler almamız gerektiğini belirtti. Ayrıca Doktor Yurttaş, “Alerjen, kanserojen ve boya içermeyen ürünler tercih etmeliyiz. Fakat bu ürünlerde çocuklara cazip gelmiyor. Çocuklar görsel ve renkli ürünler istiyor ve sıkıntı da bu zaten. Bu yüzden olabildiğince daha az renkli ürünlere çocuklarımızı yönlendirmeliyiz ve durumu çocuklarımıza uygun bir dille anlatmalıyız” sözleriyle içeriğin önemine değindi.