Başa Dön

Merve İnce Sağlığına Kavuştu

Doğumsal Kalp Anomalisi ile dünyaya gelen 27 yaşındaki Merve İnce, Kapak Pulomer Replasmanı operasyonuyla sağlığına kavuştu.

 

Doğumsal Kalp Anomalisi olarak dünyaya gelen Merve İnce, ilk açık kalp ameliyatı operasyonunu 5 yaşında oluyor. Bunu takiben 10 yıl sonra akciğere giden kalp kapağında bozulma ve ana akciğer damarında daralma nedeniyle tekrar ikinci kez kalp ameliyatını oluyor. Bu operasyonda Merve İnce&rsquonin akciğere giden kalp kapağı değiştiriliyor ve akciğere giden damarlar genişletiliyor. Uzun süre problem yaşamayan İnce, akciğere giden kapağın bozulması sebebiyle son dönemlerde yorgunluk, konuşmada zorluk, nefes daralması gibi sıkıntıları artınca ameliyat olmaya karar verir ve araştırmaları sonucunda Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ahmet Taner Çetintaş&rsquoa ulaşır. Dr. Çetintaş ile görüşmeleri sonucunda ameliyat kararı alır. Başarılı operasyon sonucunda sağlığına kavuşan İnce artık ilaç kullanmıyor ve daha sağlıklı.

 

Operasyondan sonra hızlı bir iyileşme süreci geçirdiğini belirten Merve İnce, &ldquoŞu an çok rahat nefes alıyorum, konuşurken zorlanmıyorum ve kendimi toparladım. Çok mutluyum doktorlarımıza ve hastane personeline teşekkür ediyorum&rdquo dedi.

Op. Dr. Ahmet Taner Çetintaş, &ldquoCerrahi tecrübe gerektiren, Türkiye&rsquode oldukça nadir yapılan bir ameliyattır. Bu operasyona pulmoner kapak replasmanı diyoruz. Akciğere giden kalp kapağının değiştirilmesi ameliyatıdır. Bu operasyonda, ilerleyen yaşlarda hasta sorun yaşamasın diye kalbin akciğerle bağlantısını yapan ana damarların genişletilmesi işlemi de yapılmaktadır. Doğumsal kalp anomalileri tedavisi küçük yaşta başlar. Sonra çeşitli kalp ameliyatları geçirirler. Genellikle aile ve çocuklar ikinci ve üçüncü ameliyatlardan korktuğu için kalan problemleri düzeltmekten korkarlar.  Önemli olan doğru zamanda, doğru yerde, tecrübeli hekimler tarafından tedavinin yapılmasıdır. Hastamızın cesur olması ve tedavilerini aksatmaması neticesinde, sonuç gayet başarılı olmuştur. Bir hekim olarak hastamızın sağlığına kavuşması ve taburcu olması bizleri çok mutlu etmiştir&rdquo sözleriyle operasyon süreci hakkında bilgiler paylaştı.