Başa Dön

Diyabet ve Göz

Diyabet ve Göz

 

Diyabet nedeniyle gözde katarakt, glokom, kırma kusuru, görme siniri iltihabı, göz siniri felci ve retinopati oluşabilir. Diyabetik retinopati dünyada 20-70 yaş arasında körlük yapan nedenlerin başında gelir. Diyabetik retinopati gözün arka ağ tabakasındaki damarlarda sıvı sızması, ödem, damarlarda boncuklanma, yeni damar oluşması ve damar tıkanması yapan bir hastalıktır. Şeker hastalığının süresi arttıkça retinopati görülme sıklığı artar. Bu nedenle ilk 5 yıl yılda bir sonraki yıllarda hiçbir şikayet olmasa dahi 6 ayda bir göz doktoru tarafından fundus (gözdibi) muayenesi yapılmalıdır.

    Diyabetik retinopati tespit edildikten sonra göz tomografisi (OCT) ve göz anjiosu (FFA) çekilir.

Göz anjiosunda damardan floresein isimli ilaç verilip retinadaki damarların fotoğrafı çekilir. OCT tetkiki ise retina tabakalarındaki kalınlaşma ve ödemi gösterir. Retinaya uygulanacak tedaviye bu tetkiklerle karar verilir.

 

Diyabetik Retinopati Tedavisi

     

  LAZER IŞIK KOAGÜLASYON: Yapılan çalışmalarda erken evrede yapılan lazerle %80 oranda görme kaybı engellenir. Gözün üzerine bir lens yerleştirilip lazer ışığı ile retinada yanıklar oluşturulur ve hastaya seanslar halinde uygulanır.

  GÖZ İÇİ ENJEKSİYON: Yeni damar oluşumunu engellemek ve ödemi azaltmak için uygulanır. Etkisi geçici olduğu için tekrar etmek gerekir.

 

   VİTREKTOMİ: İlerlemiş diyabetik retinopatide gözün arkasındaki kanamaları ve zarlerı temizlemek için yapılan ameliyattır.

Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis ve zamanında tedavi ile göz kurtarılır.Bu nedenle düzenli göz kontrollerini yaptırmayı ihmal etmeyin.

           


Bu yazıyı paylaşın