Başa Dön

Menisküs Yırtıkları

MENİSKÜS YIRTIKLARI

 

Menisküs Nedir?

İnsanların dizlerinde kaval kemiği ve uyluk kemiği arasında (diz eklemi) bir yastık görevi gören “C” şeklinde iki adet kıkırdak parçası vardır. Bunlara menisküs denir.

 

Menisküsün Görevi Nedir?

Sürekli hareket eden kemikleri aşınmaya ve yıpranmaya karşı korur. Vücut ağırlığının aktarımı daha geniş bir yüzeyden ve daha dengeli yapılmış olur.

 

Menisküs Nasıl Yırtılır?

Menisküsler sıklıkla düşme – çarpma (travma) sonucu yaralanır ve sıklıkla genç sporcularda görülürler. Ancak ileri yaşlarda kireçlenmeye bağlı da yırtıklar oluşabilir.

 

Menisküs Yırtığının Belirtileri Nelerdir?

Menisküs yırtığında ilk karşılaşılan belirti ağrı ve şişliktir. Dizde kilitlenme şeklinde olan dizin tam açılamaması veya kapatılamaması durumu da eşlik edebilecek bulgulardandır. Bu yırtılan menisküsün eklem hareketlerine engel olduğunu gösterir. Menisküs üzerine basmayla hassasiyet, eklemden hareket esnasında ses gelmesi, ani batıcı ağrı olası diğer bulgularındandır.

 

Menisküs Yırtığının Teşhisi Nasıl Yapılır?

Dizde ağrısı olan her hasta menisküs yırtığı açısından değerlendirilmelidir. İyi bir hasta hikâyesi ve diz muayenesi menisküs yırtığının diğer diz problemlerinden kolayca ayırt edilmesini sağlar.

Diz röntgen ve manyetik rezonans görüntülemesi (MRG) en sık kullanılan tetkik araçlarıdır.

 

Menisküs Yırtığının Tedavisi

Menisküs yırtıklarının tedavi süreci genellikle yırtığın büyüklüğüne ve yerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Tedaviyi etkileyen diğer faktörler bireyin yaşı, mesleği, günlük aktivite seviyeleri ile bölgedeki diğer yaralanmalar belirleyici olur.

Her diz yaralanmasında erken dönemde soğuk tatbiki istirahat ve hareketsiz bırakma yapılması gereken bir uygulamadır. Ağrı kesiciler hem ödemi azaltmak hem de ağrıyı kesmek için kullanılırlar.

 İkinci basamakta menisküs yırtığı açısından hastaya ameliyat gerekip gerekmediğine karar vermektir. Menisküs yırtığında eğer ağrı var ve günlük yaşamı etkiliyorsa cerrahi düşünülmelidir. Menisküs ameliyatı Artroskopi denilen özel bir teknikle hastanın dizine çok küçük delikler açılarak bu deliklerden içeriye optik bir cihaz sokuluyor. Cihazın görüntülediği alan ekrana yansıtılarak hasarlı bölge net bir şekilde görülebiliyor.

Menisküste yırtık yerine ve şekline göre dikiliyor veya hasarlı kısım temizlenerek çıkarılıyor. Ameliyattan sonraki süreçte bir günlük hastanede kalış sürecini takiben egzersiz ve ilaç önerileri verilerek hastalar taburcu ediliyor.

 


Bu yazıyı paylaşın