Başa Dön

Prediyabet (Gizli Şeker Hastalığı)

Prediyabet (Gizli şeker hastalığı)

 

Son yıllarda tip 2 diabetes mellitus (Erişkinlerin şeker hastalığı) sıklığı gittikçe artmaktadır. Sinsi bir hastalık olması, yaşamsal öneme sahip birçok organda (kalp, beyin, böbrek, göz) tahribat yapması ve kalp-damar hastalığı riskini artırması nedeniyle aşikâr diyabeti henüz ortaya çıkmadan tanımak ve tedbir almak önemlidir.

 

Halk arasında gizli şeker olarak adlandırılan prediabetli insanların yaklaşık yarısı 5 yıl içinde diyabet hastası olmaktadır. Ayrıca gizli şeker hastalarında, kan şekeri normal olanlara göre 1.5 kat daha fazla kalp damar hastalığı gelişmektedir.

 

Şeker hastalığının klasik şikâyetleri olan ağız kuruması, çok su içme sık idrara çıkma gizli şeker hastalarında sıklıkla görülmez. Aşağıdaki özelliklerin en az birine sahipseniz gizli şeker açısından risk altındasınız demektir.  

 

  • Hipertansiyon (140/90 mmgHg ve üzeri),

 

< >İyi kolesterolü (HDL) düşük (35 mg/dl altında),Trigliserid düzeyi yüksek (250 mg/dl üstünde),Ailesinde şeker hastalığı olan,Gebelikte şeker yüksekliği olan,4 kg üzerinde çocuk doğuranlar,Polikistik over sendromu olan kadınlar

 

Gizli şeker hastalığının tanısı 3 şekilde konur;

 

8 saatlik gece açlığından sonra sabah ölçülen açlık kan şekerinin normalde 100 mg/dl’nin altında olması gerekir. Bu değer 100-125 ise gizli şeker, 126 ve üzeri ise aşikâr şeker hastalığı tanısı konur.

 

75 gr şeker yükleme sonrası (OGTT) 2. saatte kan şekerinin 140 mg/dl’nin altında olması gerekir. 140-199 arasında ise gizli şeker, 200 ve üzerinde ise şeker hastalığı vardır.

 

Bunların dışında bir kan testi olan hemoglobin A1c (HbA1c)’den de yararlanılır. Bu test şeker hastalığının iyi kontrol edilip edilmediği hakkında da değerli bilgi verir. HbA1c değeri %6.5 üzerinde ise şeker hastalığı vardır denir. %5.7-6.5 arasında ise gizli şeker düşünülmelidir.

 

Yapılan testler sonrasında gizli şeker hastalığı saptandığında bir takım önlemler ile şeker hastalığına ilerleme, önemli ölçüde yavaşlatılabilir ve hatta ortadan kaldırılabilir.

 


Bu yazıyı paylaşın