Başa Dön

Daha Hızlı Acıkmanızın Nedeni Glisemik İndeks Olabilir!

Daha Hızlı Acıkmanızın Nedeni Glisemik İndeks Olabilir!

Glisemik indeks (GI) nedir?

İçeriğinde karbonhidrat olan tüm besinler ağıza alınıp sindirilinceye kadar kan şekerimizi yükseltir. Glisemik indeks(GI) ; kısaca besinlerin kan şekerini yükseltme hızına denir.

Kanadalı Prof. Dr. David Jenkins tarafından 1980’li yıllarda yapılan çalışmalarla, 50 gr karbonhidrat içeren bir besinin tüketilmesinden 2 saat sonra kan şekerini (glikoz) etkileme oranı ile aynı miktardaki saf glikozun kan şekerini etkileme oranlarının karşılaştırılması sonucu elde edilmiştir.

Düşük Glisemik indeks(GI) : 0-55

Orta Glisemik indeks(GI) : 56-69

Yüksek Glisemik indeks(GI) : 70 ve üzeri

Glisemik indeksi yüksek besinler hızlı sindirilip kolay emilerek kan şekerini hızla yükseltir. Düşük GI besinler ise yavaş sindirilip zor emildiklerinden kan şekerinde ani artışlara neden olmazlar.

Tok kalmak ve yemek yedikten sonra hızla acıkmamak için GI düşük besinler tercih edebilir veya besinlerin GI değerini düşürebilirsiniz.

Besinlerin Glisemik İndeksini Etkileyen Faktörler

Dengeli bir tabak: bir öğünde tüm besin gruplarından (karbonhidrat, yağ, protein ) dengeli bir şekilde bulundurursanız kan şekerine etkisi daha yavaş olacaktır.

Doğrama işlemleri: Besinleri küçük hale getirirseniz Glisemik indeksleri o kadar yükselir ve sindirimleri kolaylaşır. Örneğin patates haşlamasının Glisemik indeksi patates püresinden daha düşüktür.

Yavaş yemek: Besinleri yavaş tüketirseniz sindirimi de yavaşlar. Aynı besini yavaş yediğinizde hızlı yediğinizden daha düşük bir Glisemik indekse sahip olur.

Sirke gibi soslar: Yapılan araştırmalar sirke ve benzeri sosların besinlerin Glisemik indeksini azalttığını göstermiştir.

Posadan zengin beslenme: öğünlerinizde bol posalı beslenirseniz besinlerin bağırsak geçiş hızı ve sindirimi yavaşlayacağından dolaylı olarak Glisemik indeksi düşürmüş olursunuz.

 

Peki, Glisemik İndeksi düşük beslenmek için neler yapabiliriz?

Kullandığımız unları beyaz yerine tam buğday tercih edebiliriz

Beyaz ekmek yerine tam tahıllı veya tam buğday ekmekler tüketebiliriz

Pirinç yerine bulgur tercih edebiliriz

Tahıl tüketiminde kinoa, arpa, buğdaya yer verebiliriz

Meyveleri çok olgunlaşmadan tüketebilir ve Gİ düşük olanları tercih edebiliriz.

 

 


Bu yazıyı paylaşın