Başa Dön

Ramazan Ayında Asitli İçecek Tüketimine Dikkat!

Ramazan Ayında Asitli İçecek Tüketimine Dikkat!

Ramazan ayında su tüketimi hem açlık süresi hem de sıcak havalara denk gelmesi sebebiyle azalmaktadır. Vücudun uzun süreli susuzluğa dayanabilmesi için iftar ve sahur arası yeteri kadar sıvı alımı sağlanmalıdır. Kişiden kişiye miktarı değişiklik göstermekle beraber ortalama 2-2,5 L su tüketilmeli ve su tüketimine ek olarak çorbalar, taze sıkılmış meyve suları, ayran, şekersiz kompostolar gibi diğer içeceklerin tüketimiyle sıvı alımı desteklenmelidir. Yeterli sıvı alımı sağlanmadığı takdirde; baş ağrısı, hazımsızlık, böbrek ve sindirim rahatsızlıkları gibi ciddi sağlık problemlerine neden olabilmektedir.

Fakat bazen sıvı alımını desteklemek adına tükettiğimiz içecekler istenilenin aksine susuzluğa davetiye bile çıkarabiliyor. İftarda yemekle beraber tüketilen gazlı içecekler içerdikleri yüksek miktarda şeker sebebiyle kan şekerini hızla yükseltebilir, kan basıncını artırarak tansiyonu tetikleyebilir, insülin direncine neden olabilir. Ayrıca bu içeceklerde bulunan asit ve gaz da sağlıklı bireylerde reflü, gastrit ve ülser gibi sindirim sistemi problemine yol açabilir ya da var olan sindirim sistemi hastalıklarını tetikleyebilir. Ciddi miktarda kalori içeren bu içecekler kilo alımını ve beraberinde obeziteyi de tetikler. Asitli içecekler sadece Ramazan ayında değil hiçbir zaman tüketilmemelidir.

Çay, kahve ve gazlı içecekler diüretik etkiye sahip olduklarından dolayı vücudun su ihtiyacını karşılamanın aksine, susuz kalmasına neden olmaktadır. Ayrıca asitli içeceklerin şekersiz ya da kalorisiz olması zararsız oldukları anlamına gelmez, içerdikleri farklı tatlandırıcılar da vücuda zarar verebilir.

Asitli içecekler yerine, oruç mutlaka oda sıcaklığındaki su ile açılmalı ve yatana kadar belirli aralıklarla iki litre kadar su tüketilmelidir. İftar ve sahurda yemeklerin yanında kola, gazoz gibi asitli içecekler yerine ayran veya kefir tercih edebilirsiniz. Böylece çok daha sağlıklı bir seçim yapmış olursunuz. Asitli içecek içmek ve serinlemek istediğinizde de maden sularını tercih edin. Bu sayede terle birlikte vücudunuzun kaybettiği mineralleri de yerine koymuş olursunuz. Fakat hipertansiyonunuz varsa maden suyu tüketimine dikkat etmelisiniz.


Bu yazıyı paylaşın