Başa Dön

Genital Estetik Hakkında Merak Edilenler

Genital Estetik Hakkında Merak Edilenler

 Genital estetik özellikle son dönemde insanlar tarafından oldukça merak edilen ve gittikçe daha popüler olan bir konu. Aslında biz jinekologlar için yeni bir trend ya da yeni bir çalışma alanı değil. Sadece kadınlardaki farkındalığın artmasıyla her geçen gün bu işlemlere olan ilgi artmış böylece daha çok konuşulmaya ve daha bilinir hale gelen bir alan olmuştur.

   Genital estetik, “kozmetik jinekoloji” alanında standardın dışında özel bir eğitim almayı gerektirir. “Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü” uzmanlık eğitimi esnasında öğretilen ameliyatlar ve işlemlerin dışında, çok daha farklı işlemleri içermektedir.

    Kadınların yaradılışları gereği erkeklere nazaran çok daha duygusal olmaları, özel hayatlarında özellikle de cinsel hayatlarında yaşadıkları sıkıntıları çoğu zaman eşlerine dahi anlatamamalarına neden olmaktadır. Burada poliklinikte öncelikle güvene dayalı bir iletişim kurmak ve hastaların talep ya da sıkıntılarını rahatlıkla, içlerinden geldiği gibi paylaşabilmelerini sağlamak büyük önem taşımaktadır. Karşılıklı konuşarak, anlayarak ve anlatarak ilerleme sağlanması, mahremiyetin korunması hasta hekim ilişkisinin sağlamlığı ve hasta memnuniyeti açısından özellikle dikkat edilmesi gereken durumlardır.

 Genital estetik nedir?

    Genital estetik genital bölgeye yani üreme organlarına yapılan ameliyat ve işlemlerin tümünü kapsar. Uygulanan ameliyatlar ve işlemlerle dokulardaki deformasyonları, anatomik şekil bozukluklarını ve yaşlanma etkilerini düzeltmeyi, onarmayı, fonksiyon kaybını gidermeyi ve yeniden şekillendirme amaçlanır.

       Genital estetik işlemlerin içinde vajen daraltma, küçük ve büyük dudakların yeniden şekillendirilmesi, asimetrilerin düzeltilmesi, doğumdan kalan izlerin düzeltilmesi, klitoris etrafındaki fazla dokuların tıraşlanması gibi temel birkaç ameliyat bulunur. Ülkemizde normal doğum sayısının fazla olması, beraberinde doğum yolu (vajina) deformasyonlarını getirmekte bu da ilerleyen dönemde vajen gençleştirme işlemine ihtiyaç duyulmasına neden olmaktadır.

    Genital estetik uygulamaları nasıl yapıyor?

    Ameliyatların planlanmasında, hangi bölgelere müdahale edileceği ya da dolgu-PRP gibi ek bir işlemlere ihtiyaç olup olmadığı konularında, hasta ile hekimin birlikte alacağı kararlar önem taşımaktadır.

    İşlem sırasında uygulanacak anestezi şekline karar verirken, işlemin süresi ve kapsayacağı bölgeye en uygun olan seçilir. PRP, hyalüronik asit dolgusu, orgazm aşısı, O-shot veya G-shot gibi işlemler için lokal (bölgesel) anestezi tercih edilir. Bunu da lokal anestezik kremlerle uygulamak yeterli olmaktadır. Fakat büyük ve nispeten daha uzun sürecek işlemlerin ameliyathanede, steril şartlara uygun olarak yapılması gerekmektedir. Bu durumda ise spinal anestezi (belden yapılan uyuşturma) ya da sedasyon (uyku hali) anestezisi tercih edilir.

Genital estetik işlemlerin iyileşme süreci diğer ameliyatlara göre daha konforludur ve normal hayata geri dönüş süresi çok daha kısadır. Hastalar çoğu zaman hastanede yatış yapmaya ihtiyaç olmadan, işlem sonrası sadece birkaç saat gözetim altına aldıktan sonra aynı gün evlerine taburcu edilebilir. Dikkat edilmesi gereken noktalar, yapılması gerekenler hasta taburcu edilmeden önce mutlaka anlatılır. Ameliyat sonrası önerilen kontrol muayenesi, söylenen tarihlerde poliklinik şartlarında yapılmalıdır. 

       Diğer estetik işlemlerde olduğu gibi genital estetik amacıyla yapılan işlemlerde de hastanın beklentilerinin karşılanabilmesi ve hayal edilen sonuca ulaşabilmek ancak hasta hekim arasındaki doğru iletişim ve birlikte hareket edilmesi ile mümkün olmaktadır.

 


Bu yazıyı paylaşın