Başa Dön

Covid-19 Önlemleri ve Cildiniz

Covid-19 Önlemleri ve Cildiniz

 

2019 yılından itibaren dünyayı etkisi altına alan Coronavirüs pandemisi, cilt rahatsızlıklarını da birlikte getirdi. Virüsten korunmak adına sık el yıkama ve yoğun dezenfektan, kolonya, deterjan kullanımı cilt bariyerinin bozulmasına ve egzama oluşumuna zemin hazırlamıştır.

Yapılan çalışmalarda temas ile virüs bulaşının, solunum yolu ile bulaşa göre oldukça düşük olduğu saptanmıştır. Bu bilgiler ışığında, temas ile ilgili önlemlerin şiddetinin azalması, derinin maruz kaldığı kimyasal travmayı da azaltmıştır.

COVİD ile mücadelede dezenfektanlar dostumuz, gereksiz ve yoğun kullanılan dezenfektanlar ise düşmanımız konumundadır. Bu süreçte tahriş ve egzamayı engellemek adına;

Ellerimizi temizleme ihtiyacı duyduğumuzda, ev, işyeri gibi uzun zaman geçirdiğimiz mekânlarda mümkün ise suyla yıkama yöntemini seçelim. Ortak kullanım alanları, taşıtlar gibi mümkün olmayan durumlarda dezenfektana yönelebiliriz.

Kaygı ve alışkanlık nedeniyle gereğinden fazla dezenfektan kullanımından kaçınılmalı. Bu konuda gerekirse hekiminizden yardım isteyebilirsiniz.Her yıkama ve çözücü kullanımı sonrası, ellerimizde kaybolan doğal yağları yenilemek adına nemlendirici uygulaması cilt bariyerimizi güçlendirecektir.Maskeler günlük değiştirilmeli, defalarca kullanılmamalıGün sonunda evinize döndüğünüzde, cildiniz, uygun bir temizleme ürünü ile günlük temizlenmeli

Tüm önlemlerinize rağmen cilt sorunları yaşamaya devam ediyorsanız, daha ileri tedavi için hekiminize başvurmanızı öneriyoruz.

 


Bu yazıyı paylaşın