Başa Dön

Yaz Tatili ve Cildiniz

Yaz Tatili ve Cildiniz

 

 

Uzun zamandır ihtiyaç duyduğunuz tatile çıkarken derinizi ihmal etmemeniz çok önemli. Aksi takdirde dermatolojik sorunlar ile tatilinizin tadı kaçabilir.

Cildiniz için çantanıza ilk koymanız gereken şey güneş koruyucu. Cilt tipinize uygun olarak en az 30 SPF, ideali 50 SPF faktörlü ürünler tercih etmeye özen gösteriniz. Yoğun güneşli bölgelere gittiğinizde sabah ve öğlen olmak üzere günde 2 defa uygulamanız maksimum koruma sağlayacaktır. Yüzme aktivitelerinden sonra ürün yıkanacağı için tekrarlanması önerilir. Uygun güneş koruyucu kullanmak cildinizi ölümsüz yapmaz; bu nedenle güneşin dik olduğu öğlen saatlerinde doğrudan güneşe maruz kalacak aktivitelerden olabildiğine kaçınmanız da önemlidir.

Gün boyu cildinizin kaybettiği nemi yerine koymak için nemlendirici, aftersun milk kullanımı yanma, kaşınma hissini azaltıp, deri bariyerinizi güçlendirecektir.

Güneşe karşı önlem alınmadığı takdirde akut dönemde güneş yanıkları ve alerjileri, güneş lekeleri; uzun vadede ise foto yaşlanma ve deri kanserleri riskinin artabileceği unutulmamalıdır.

Tatilde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise gidilen yerin bitki örtüsüdür. Farkında olmadığınız alerjileriniz ile bu dönemde tanışabilirsiniz. Yakınınızda antihistaminik bulundurmanız gerekebilir.

Denizanası, deniz yosunu gibi su canlılarının deriye teması sonrası cildinizde bazı reaksiyonlar gelişebilir. Güvenli bölgelerde yüzmek deriniz için alacağınız önlemlerden biridir.

Daha önce yemediğiniz yöresel yemekler ürtiker (kurdeşen), gıda alerjisi gibi sorunlara neden olabilmektedir. Tatil sırasında yoğun alkol tüketimi ile birlikte daha önce tükettiğiniz gıdalarla da sorun yaşayabilirsiniz.

Tatil süresinde, değişen iklim ve çevre nedeniyle, ağrı kesici ve antibiyotiklerin alerjik yan etkilerine karşı daha hassas olabileceğimiz unutulmamalıdır.

Tatilinizde, cildinizle ilgili sorunlar yaşadığınızda dermatoloğunuza başvurmanız ciddi sorunları önleyecektir.

İyi tatiller.


Bu yazıyı paylaşın