Başa Dön

Vücut Şekillendirme

Vücut Şekillendirme

 

Havaların ısınması ve yaz aylarının gelmesi ile sahilde fit görünmek veya istediğimiz kıyafetleri giyebilmek için diyet ve spor planları yapılmakta. Diyet, spor ile birleştiğinde sağlıklı ve estetik bir fiziğe kavuşabilir ancak bu her zaman mümkün olmuyor. Ağır diyetler veya zayıflama ameliyatları sonrasında gelişen sarkmalar ve deformelerin birçoğunun ameliyat ile düzeltmek mümkün.

Body shaping (vücut şekillendirme) ameliyatları plastik cerrahide en sık yapılan ameliyatlardan. Bu başlık içeresinde kol germe, uyluk germe, karın germe, meme dikleştirme, jinekomasti, 360 liposaction ameliyatları yer almakta.

Bu ameliyatların estetik kazancının yanı sıra kişinin özgüven artması ve psikolojik kazançları da çok fazla. İstediği kıyafeti giyebilmek, sahilde mayo veya bikini ile gezmek veya ayna karşısında kendine baktığında mutlu hissetmek; kişinin yaşam kalitesini ciddi anlamda artırmaktadır.

Hastaların en çok sordukları sorulardan biri iz konusu. Öncelikle şunu bilmeliyiz ki her ameliyat iz bırakır ve izsiz hiçbir ameliyat yoktur, ancak özenle estetik dikiş atmak, ameliyat sonrasında yara bakımını iyi yapmak ve iz giderici kremler kullanmak izin az kalmasında çok etkili. Ancak kişinin sigara içiyor olması ve genetik olarak heipertrofik skar oluşmasına yatkınlık olması yara yerinde daha belirgin iz kalmasına neden olabilmekte.

Özelikle karın germe ameliyatından sonra, ne zaman işe dönebilirim veya normal hayatıma ne zaman dönebilirim sorusu yine sık sorulan sorulardan biri. Tabii ki kişiden kişiye değişiklik göstermesi ile ortalama 10-14 gün içeresinde normal hayatına dönebilir.

Ameliyat sonrasında verilen korseleri en az 1,5 ay kullanmak, ameliyat bölgesinin şekillenmesinde aynı zamanda ödemlerin daha hızlı geçmesinde çok yararı var. Diğer taraftan yine masaj yapmak ödemlerin gerilemesinde ve şekillenmede önemli rolü var.

Ve unutmamak lazım ki her ameliyatın nihai sonucunu görebilmek için en az 6-8 ay beklemek gerekir.

 


Bu yazıyı paylaşın