Ana Sayfa » Makaleler » Boyun Fıtıkları & Tedavi Yöntemleri

Boyun Fıtıkları & Tedavi Yöntemleri

Boyun fıtıkları, özellikle çalışanları etki altına alan ve her yaş grubunda karşılaşılabilen en önemli sağlık sorunlarından birisidir. Boynumuz; yedi adet omur kemiğinden oluşur. Omur kemiklerimizin arasında, kemik dokunun birbirine sürtünmesini engelleyen, omur hareketliliğini arttıran, omurlara binen yükü azaltan disk adı verilen kıkırdak yapılarımız mevcuttur. İşte bu disk dokusunun yırtılarak, sinirlerimizin bulunduğu omurilik kanalına doğru yer değiştirmesi ve bunun sonucunda sinirlere baskı yapması ile oluşan hastalık boyun fıtığıdır.

Boyun fıtıkları, bilinenin aksine asla birden bire oluşan bir hastalık değildir. Boyun fıtığı bir süreçtir. Disklerin dejenere olması, yıpranması, diskin içeriğindeki sıvı miktarının azalarak sertleşmesi ve ardından oluşan yırtıklar ve kırılmalarla hastalık ortaya çıkmaktadır.

Hastalığın en önemli belirtisi ağrıdır. Başlangıçta boyun ve sırtta ortaya çıkan ağrı, basının artması durumunda kollara, parmaklara doğru yayılır. Zamanla kolda, parmaklarda uyuşmalar, kuvvet kayıpları oluşabilir. Tedavi edilmeyen ileri evre hastalarda, kollarla birlikte bacaklarda güçsüzlük, kasılmalar, yürüme mesafesinde ve şeklinde bozulmalar ile idrar tutamama gibi oldukça tehlikeli belirtiler ortaya çıkabilir.

Hastalığın tanısı, hastanın sabırla dinlenip yapılacak ayrıntılı nörolojik muayenesi ve MR ile konmaktadır.

Tedavi 

Kesinlikle hastanın muayene bulgularına göre düzenlenmelidir. Unutulmamalıdır ki, ortak özellikler olmakla birlikte her hasta farklı belirgi ve bulgulara sahiptir. Başlangıçta yatak istirahatı, ilaç tedavisi ve fizik tedavi uygulamaları hastaların büyük çoğunluğunda yeterli olmaktadır. Çok ağrılı atak durumlarında, kısa süreli boyunluk kullanımı yararlı olabilir. Ayrıca bazı hastalarda boyun bölgesine yapılan enjeksiyonlar ve ağrı tedavisi (algoloji) uygulamaları oldukça faydalı olabilmektedir.

Boyun fıtıklarında cerrahi tedavi, tüm boyun fıtığı hastalarının %10’ukadarında uygulanmaktadır. İlerleyici kas gücü, duyu kayıpları, refleks kusurları veya tüm tedavi uygulamalarına rağmen şiddetli ağrıları devam eden, ciddi omurilik ve sinir basısı olan hastalarda cerrahi tedavi uygulanmalıdır. Boyun fıtığı ameliyatlarının başarı oranları sanılanın aksine oldukça yüksektir. Uygun mikrocerrahi teknikler kullanılarak fıtık tamamen ortadan kaldırılmaktadır. Hastanın fıtığının aynı bölgeden tekrar etme ihtimali neredeyse yoktur. Ameliyatlar genellikle boyunun ön tarafından 3-4 cm’lik kesilerden girilerek uygulanır. Fıtık ve disk boşaltıldıktan sonra omurların çökmesiyle boyunda açı bozukluklarının gelişmemesi için o bölgeye özel cihazlar,(protez, kafes vb.) yerleştirilmektedir.

Son olarak boyun fıtığında temel prensip korunma olmalıdır. Cerrahi geçirsin veya geçirmesin, tüm boyun fıtığı hastalarının uzun süre aynı pozisyonda kalmaktan, stresten, soğuktan, ani ve ters hareketler yapmaktan, profesyonel olmayan masajdan kaçınması ve sigara kullanmaması gerekir. Özellikle, boyun ve sırt bölgesindeki kasları güçlendirerek fitık oluşmasını engelleyecek ya da var olan fıtığın ilerlemesine engel olacak egzersizler ve sportif aktiviteler çok ama çok önemlidir.

Yazar

Op. Dr. Hakan Özsüer

RANDEVU ALIN DOKTOR PROFİLİ
Etiketler Bu Yazıyı Paylaşın