Başa Dön

Suyun Cilt Üzerindeki Mucizesi

Suyun Cilt Üzerindeki Mucizesi

 

  Su içmenin sağlığa olan etkilerinin yanı sıra cilt bakımı konusundaki mucizelerini öğrenmek ister misiniz? Yıllarca düzenli olarak kullandığımız cilt bakım ürünlerinin yanı sıra suyun mucizevi etkileriyle tanışalım.

      Cildimizin %30’u su içerir. Su; sindirime, dolaşıma, emilime yardımcı olur ve cildi toksinlerden arındırır. Çoğu insan su alımını artırarak ciltlerindeki parlaklığın, ışıltının arttığını ve akne sorunlarının azaldığını bildirmiştir. Vücudun ihtiyaç duyduğu suyu tüketmemesinin sonucunda kuru bir cilde sahip olacağını ve bu nedenle artan yağ üretimi sebebiyle akne ve sivilce oluşumuna neden olabileceğini bilmeliyiz.

     Uluslararası Kozmetik Bilimi Dergisi 2017 yılında yaptığı bir araştırmada yeterli ve uzun süreli su alımı sağlayan insanların cilt sağlığını derinlemesine incelemiştir. Araştırmalar sonucunda 4 hafta boyunca her gün 2-2,5 litre su tüketiminin cilt yoğunluğunu ve kalınlığının değiştiğini bildirmiştir. Missouri-Columbia Üniversitesi’nde yapılan diğer bir araştırmada 500 ml suyun etkileri cildin kan akışını da artırdığını bildirmiştir.

    Yeterli su alımı olmadan cilt solgun, kırışık ve belirgin gözeneklere sahip olmaktadır. Uygun miktarda su tüketimi cildin dolgunlaşmasına yardımcı olur ve elastikiyeti artırır, bu da çatlama, tahriş ve lekelere sahip olma olasılığında düşüşlere neden olur.

     Bu değişimin bir gecede olması beklenemez bu nedenle birkaç hafta boyunca artan su alımı gerekmektedir, artan su alımı ile birlikte ciltteki olumlu etkiler gözle görülebilecektir.


Bu yazıyı paylaşın