Başa Dön

Bayramda Beslenme

Ziyafet sofralarının kurulduğu ve bolca yemek yenen bayramlarımızdan biri olan Kurban Bayramı, özellikle et tüketiminin artmasından dolayı beslenmeye dikkat edilmesi gereken bayramlardan biri. Peki, bayramda nasıl sağlıklı beslenebilirsiniz? Kurban etlerini ne zaman ve nasıl tüketmeliyiz?

 

Kurban Eti Ne Zaman Tüketilmeli?

Hayvanın kesilmesi sırasında oluşan kas kasılması sonucu Ölüm katılığı (rigor mortis) denilen durum oluşur. Bu durumun ortadan kaybolması ve etlerinizin pişince sert olmaması için, dondurucuya kaldırmadan ve tüketmeden önce yaklaşık 12-24 saat kadar beklemesi gerekir.

Ayrıca etleri -18 derece dondurmak ve dondurulmuş et çözündükten sonra kesinlikle tekrar dondurmamak gerektiği de unutulmamalıdır.

 

Kurban Etini Nasıl Saklamalı!

Bayram boyunca tüketilen etlerden geriye kalanlar büyük parçalar halinde değil kuşbaşı ve kıyma gibi küçük parçalarla ayrılmalı ve tek pişirimlik olacak şekilde poşetlenerek derin dondurucuya yerleştirilmelidir. Etler buzdolabında -2 santigrat derece sıcaklıkta 1 ya da 2 hafta bekletilebilir. Bu süre derin dondurucu da ise -18 santigrat derecede ortalama 6 aydır.

 

  • Güne mutlaka hafif bir kahvaltıyla başlayın.

Gün içerisinde kontrolü kaybetmemek adına güne sağlıklı bir kahvaltıyla başlayın. Tam tahıllı ekmek, yumurta, peynir, yeşillikler, zeytin, ceviz, avokado oluşan bir kahvaltı yapabilirsiniz.

 

< >Günlük en az 2 L su tüketinKızartmalar yerine, ızgaraları veya haşlamaları tercih edinEtlerin yanında mutlaka C vitamininden zengin sebze/salata/ taze sıkılmış meyve suları tüketinŞerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edin.Fiziksel aktivitenizi artırın.

Gün boyunca alınan kalorinin dengelenmesi ve yağ yakımının kolaylaştırılması için bayram boyunca yemek sonrası ve sabahları olacak şekilde en az 30 dk tempolu yürüyüşler yapılmalıdır. Buna ek olarak asansör kullanmak yerine mutlaka merdiven tercih edilmelidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Bu yazıyı paylaşın