Ana Sayfa » Makaleler » Varis Hastalığı Nedir?

Varis hastalığı nedir?

Toplardamarların genişlemesi, uzaması ve kıvrımlar oluşturması varis hastalığıı olarak isimlendirilir . Toplumda %15-20 sıklıkla görülmektedir. Kadınlarda erkeklerden daha sık görülür. Yaşlanma ile  birlikte varis görülme olasılığı artmaktadır.

Varis hastalığının nedenleri nelerdir?

Varisler birincil (primer)  ve başka bir hastalığa bağlı (sekonder) olmak üzere iki grupta incelenebilir. Primer varislerin oluşma nedenleri tam olarak bilinmemek ile birlikte genetik yatkınlık önemli bir etkendir.  Sekonder varisler vise temelde venlerin hasarlanmasına neden hastalıkların (özellikle toplar damar tıkanıkları- derin venöz tromboz) ardından görülür.

Varis oluşmasına yatkınlık oluştıran durumlar ise ; uzun süre ayakta durmak, şişmanlık, sürekli oturarak çalışmak, hareketsiz bir yaşam tarzı, yaşlılık, kullanılan çeşitli ilaçlar (doğum kontrol hapları, hormon tedavileri) ve hamilelik varis oluşumunu kolaylaştırmaktadır.

3 tip varis çeşidi vardır:

1. Büyük Toplardamar Varisleri (Safen ven varisleri) : 4mm den daha geniş varislerdir.
2. Retiküler Varisler: Çapı 1-4 mm arasındadır.
3. Telenjiektazik varisler: 1 mm veya daha az çaptadırlar. Çizgisel veya örümcek ağı gibi mavi-kırmızı renk değişiklikleri olarak görülürler

Hangi şikâyetlerle kendini gösteriyor?

Ağrı  en sık şikayettir. Ayrıca gece krampları kaşıntı, sıcaklık, yanma hissi görülebilir. Hastalık herhangi bir şikayet vermeden sadece görüntü açısından problem yaratabileceği gibi yukarıda belirtilen şikayetlerle de seyredebilir.

Varis teşhisini nasıl koymaktayız?

Varisleri belirgin olan hastalarda fizik muayene ile tanı konulabileceği gibi tüm hastalarda toplardamarlara yönelik Doppler ultrason yapılmalıdır. Bu tetkik sayesinde gözle görülemeyen damarlar incelenip, kapakçıklar değerlendirilebilmektedir. Böylece tedavi şeklinin nasıl olacağına karar verilmektedir.

Varisleri nasıl tedavi ediyoruz?

Varislerin çeşidine ve derecesine göre tedavi şekilleri değişmektedir. Çapı 4mm kadar olan telenjiektazi ve retiküler varislerde Skleroterapi yada dışarıdan laser -radyofrekans uygulamaları ile başarı ile tedavilerini yapmaktayız.

Varis çorabı nasıl kullanılmalı?

Varise ve kronik venöz yetmezlikte uygulanan yöntemlerin hiç birisi tek başına varis çorabı uygulaması olmadan başarılı olamaz. Bu nedenle varis çorabı uygulamaları varis tedavisinde olmazsa olmaz uygulamalardandır. Varis çorabı sabah uyandıktan sonra bacaklar havaya kaldırılarak kan boşaltıldıktan sonra giyilmeli ve akşam yatarken çıkartılmalıdır.

ANTALYA ANADOLU HASTANESİNDE  LAZER VE RADYOFREKANS YÖNTEMİ İLE AĞRISIZ VE İĞNE KULLANMAKSIZIN DERİ ÜZERİNDEN TELENZİEKTAZİK VE RETİKÜLER VARİSLERİ TEDAVİ ETMEKTEYİZ.