Başa Dön

Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide)

Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide)

Sleeve gastrektomi operasyonu tüp mide ameliyatı tek başına yeterli kilo vermeyi sağlayan ve obezite cerrahileri arasında şu an en çok tercih edilen operasyon tipidir. Tüp mide operasyonunda öncelikle mide yapışık olan yağ dokuları damar mühürleme ve kesme işlemini bir arada yapan son teknolojik cihazlarla ayrıştırılıyor. Bu aşamadan sonra hastaya yutturulan bir tüp mide yerleştiriliyor tüpün kalibrasyonu eşliğinde midenin sol tarafında kalan yüzde 80’lik kısmı 3 sıra zımba atan aletlerle tüp mide kısmından ayrıştırılıyor fazla mide dokusu trokar deliği dediğimiz açlıktan karın dışına alınmaktadır. Zımba hatlarına kaçak testleri uygulandıktan sonra operasyon sonlandırılır. Tüp mide operasyonu 5 adet yaklaşık bir santimetre boyutundaki deliklerden kapalı laparoskopik olarak yapılmaktadır. Kapalı ameliyatla birlikte hastalar daha az ağrı çekmekte sosyal hayatlarına daha erken dönebilmektedirler.

 

a- Tüp Mide Ameliyatı Kilo Vermemizi Nasıl Sağlar?

Operasyon sonrasında küçülen mide hacmi nedeni ile az miktarda yiyecek ile mide dolmakta ve aynı zamanda mide kubbesinin ameliyatla alınmış olması nedeniyle buradan salınan açlık hissi oluşturan hormonların olmaması nedeniyle hastalar açlık hissetmemektedirler.

b- Bu Ameliyatın Avantajları Nelerdir?

Tüp mide ameliyatı sindirim sistemi anatomisi ile en az oynanan ameliyat türüdür ameliyat süresi ve teknik gereksinim diğer ameliyat türlerine göre azdır vitamin ve mineral kayıpları diğer ameliyat türlerine göre daha az görülmektedir

c-  Bu Ameliyatın Dezavantajları Nelerdir?

Problemsizdir tüp mide ameliyatının kısa dönem bir dezavantajı bilinmemektedir. Uzun dönem 20 30 lu yıllar sonuçları henüz bilinmemektedir.

d-  Ameliyat Sonrası Dönem

Operasyon sonrasında sıvı gıda başlama süresi üzerinde farklı cerrahların farklı yaklaşımlar olmakla birlikte ameliyat sonrası ilk üç gün içinde çekilen bir karın grafisi sonrası kaçak gözlenmemesi üzerine sıvı berrak gıdalar ile içme dönemi başlamaktadır. Diyetisyen kontrolünde geçirilen bu safhadan sonra hastalar 1 dönem sonra katı gıdalara da kademeli olarak geçmektedirler.

e- Bu Ameliyatın Riskleri Nelerdir?

Ameliyat tekniğine bağlı riskler;

» Zımba hattında açıklık
» Dalak veya yağlı doku bölgesinden karın içine kanama olması

Ameliyat sonrası riskler;

» Zımba hattındaki açılmaya bağlı kaçaklar ve mide kenarı apseleri
» Akciğerlere emboli (kan pıhtısı) atması
» Yara enfeksiyonları korkulan risklerdendir.

f- Bu Riskler Nasıl Engellenebilir?

Ameliyat esnasında gerekli teknik detayın en ince ayrıntısına kadar uygulanması. Hasta bazlı yaklaşımların sergilenmesi önemlidir. Bunun yanında ameliyat sonrası dönemde hasta takibi ve olası komplikasyonlar için önlemlerin alınması önemlidir. Ekip çalışması bu aşamada yoğun önem arz etmektedir. Bu önlemler ile kaçak oranları yüzde birler altına ölüm oranları binde beşler altına inmektedir.


Bu yazıyı paylaşın