Başa Dön

Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Estetiği

Bebeklikten itibaren ortaya çıkan kulaklarda şekil bozukluğu çoğunlukla genetik nedenlerle ortaya çıkar. Kulağın üst kısmı, ortası ya da tamamı etkilenbilir. Özellikle ilköğretim ve ergenlik döneminde bu durum çok ciddi sorunlara yol açabilir. Oluşan psikolojik travma okul başarısını, bireyin sosyalleşmesini negatif olarak etkiler. Bu sıkıntıları önlemenin en doğru yolu biran önce sorunu ortadan kaldırmaktan geçmektedir.

Klasik teknik otoplasti ameliyatı lokal anestezi altında yapılır (sadece bölgesel uyuşturma). Bunun tek istisnası yaşı küçük olan hastalar ve lokal anesteziyi tolere edemeyeceğini düşünen hastalardır. Bu iki istisna dışında lokal anestezi ile rahatlıkla yapılabilir. Ameliyat esnasında lokal anestezi kulak arkasından uygulanır.

Ameliyat esnasında kesi kulak arkasından yapılır. Kıkırdaklar görerek şekillendirilir ve kaliteli dikiş materyalleri ile istenilen estetik açıdan doğru pozisyonda kalmaları sağlanır. Kepçe kulak ameliyatı esnasında uygulanan rafine ve değişik teknikler sayesinde kulak kıvrımları mükemmellik ölçüsünde natürel şekle sahip olur. Kulak arkasındaki kesi kendiliğinden eriyen dikiş materyalleri ile estetik gizli dikiş şeklinde kapatılır. Dolayısıyla ameliyat sonrasında dikiş alınması gerekmez.
Bu ameliyatın çocukların olası psikolojik travmalardan korunması açısından okula başlamadan önce yapılması tavsiye edilir. 5 yaştan itibaren kepçe kulak estetiği yapılması mümkündür.


Bu yazıyı paylaşın