Başa Dön

Meme Kanseri Gelişmesinde Riskli Kişilik

Meme kanseri gelişmesinde riskli kişilik faktörleri nelerdir?

Risk faktörleri

» Genetik testleri (BRCA1, BRCA2) pozitif olan kişiler

Meme kanserinin %10, %15 kadarının nedeni kalıtımsal geçişler yani aileden geçişlerdir.Aile öyküsü olan kişilere (anne, teyze, kız kardeşde meme ve yumurtalık kanseri) uygulanan genetik testler (BRCA1  ve BRCA2) eğer pozitif bulunursa kişinin meme kanserine yakalanma riski daha da artmaktadır.

» Annesinde ve kız kardeşinde meme kanseri olan kişiler

Ailesindeki birinci derece akrabalarda (anne, kız kardeş veya kızı) daha once meme kanserine rastlanması kişinin riskini ikiye katlar. Birinci derece iki farklı akrabada görülmesi ise riski üç katına çıkarır.

» Erken adet/geç menapoz yaşayan kişiler

 Erken adet gören (12 yaşından önce) ve geç adetten (menopoz) kesilen (55 yaş sonrası) kadınlarda; meme kanseri riski biraz daha fazladır. Bunun nedeni bu artan sure boyunca kişilerin daha uzun süreyle östrojen ve progesterone hormonuna maruz kalmalarıdır.

» 30 yaşından sonra doğum yapan ve emziren kişiler

 Hiç çoçuk sahibi olmayan veya ilk çoçuğunu 30 yaşından sonar doğuran kadınlarda meme kanseri riski az da olsa artar. Çok fazla hamilelik geçiren ve genç yaşta hamile kalan kadınlarda, meme kanseri riski azalır. Bunun nedeni; gebelik ve emzirme süresince memenin üzerindeki kötü hormonal etkinin ortadan kalkmış olmasıdır.

» Hormon (doğum kontrol/menapoz) tedavisi alanlar

Hormon tedavileri günümüzde çok sık karşımıza çıkmaktadır. Son yapılan araştırmalar; bu konuda birçok tartışmayı beraberinde getirmiştir. Bugüne kadar bildiklerimizin aksine; doğum control hapı kullanmanın meme kanseri riskini (az da olsa) artırdığını, diğer yandan; menopoz sonrası hormone tedavilerinin ise söylendiği kadar tehlikeli olmadığını görmeye başladık.

» Yoğun meme yapısına sahip olan kişiler

Meme yoğunluğu; memenin içerdiği yağ ve meme dokusu oranına gore sınıflandırılır. Yağ oranının az, meme oranının fazla olduğu memeler yoğun / dens meme olarak adlandırılır.

Son çalışmalar yoğun meme yapısının kanser riskini az da olsa artırdığını göstermiştir.

» Meme biyopsisi hikayesi olan kişiler

Geçmişinde meme biyopsisi yapılma hikayesi olan bayanların biyopsi sonuçları mutlaka incelenmelidir. Meme biyopsisi sonucunda birçok riskli-öncü lezyon (atipiler, insitu lezyonlar vs…) saptanabilmektedir. Bu durum meme kanseri riskini artıracağından biyopsi sonuçları mutlaka gözden geçirilmelidir.

» Alkol kullanan kişiler

Alkol kullanımı meme kanseri riskini artırmaktadır.

Risk, tüketilen alkol oranında artar. Hiç içki içmeyen kadınlara nazaran günde bir bardak alkollü içki tüketen kadında az da olsa risk artmaktadır.

2 – 5 bardak alkollü içki tüketen kadınlarda ise, bu risk 1.5 katına kadar artmaktadır.


Bu yazıyı paylaşın