Ana Sayfa » Makaleler » ANNE SÜTÜ YETERLİ Mİ?

Öncelikle bebeğiniz 36 yaşına gelse de çocuğunuzun hala yetersiz kalabileceği ile ilgili endişelenmek, kaygılanmaktır annelik. Bu endişe ve kaygının en önemli sebebi annelik konusunda kadınların kendisini yetersiz hissetmesidir. Bu yetersizlik duygusundan kaynaklı olarak da kadın sürekli kendini, sütünü suçlama eğilimindedir. Bundan dolayı bu hissinizi bu konuyla ilgili doğru karar vermek için objektif veriler üzerinden gitmek sizin yanlış uygulamalar yapmamanıza yardımcı olacaktır.  

Bebeğin Doyduğunu Nasıl Anlarım? Objektif veriler:
•    Günlük en az 4 tane kirli bez (çiş, çişli kaka veya kakalı) yapıyor,
•    Ayına uygun aylık veya günlük olarak yeterli kilo alıyor ise sütünüz yeterlidir.

Bebeğim Gerçekten Doymuyor Mu? Neden?
•    Yeterince Süt Alamamak:
Belki de en az rastlanılan ama anneler tarafından en sık kaygılanan sebeptir. Bununla ilgili olarak objektif verilerle karar verilmesi gerekir. Bebeğiniz yukarıda belirtildiği gibi günlük olarak 4 den daha az bezini kirletiyor ise, kilo alımı yeterli değil ise yeteri kadar anne sütü ile beslenemiyor olabilir. Bebeğin kilo alımıyla  ilgili bir endişeniz varsa, ayına uygun olarak değerlendirmek için mutlaka doktorunuza danışın.
Yeterince beslenememekten kaynaklanan bir sorun söz konusuysa, beslemenizin değerlendirilmesi için doktorunuzdan destek alın.
•    Akşamları Azalan Anne Sütü:
Anne sütü mesai yapmaz. Dolayısıyla sütünüz gün içerisinde dalgalanmalar gösterebilir. Bunu ancak emzirmek ile aşabilirsiniz. Objektif verileri sağlıyorsanız akşamları daha emzirerek bu sorunu aşabilirsiniz. Aynı zamanda bebeğiniz stresli olduğu durumlarda kendisini en güvende hissettiği yeri yani sizin kucağınızı isteyecektir. Bebeğim kucağa alışmasın diye kucaklamamak çocuğunuzun stresini daha da fazla arttıracaktır. Yenidoğan döneminden itibaren bebek her istediğinde beslemek ve kucaklamak hem sütünüzü arttıracak hem de bebeğinizin ağlama ataklarını ve infantil kolik riskini azaltacaktır. Bebeğinizin gündüz olduğu gibi gece boyunca emmek istemesi de çok doğaldır. Bebeğinizin sizin gibi uzun süre uyumamasını kabul edip bu yorgunluğunuzun geçici olduğunu düşünmek stresinizi azaltacak gece-gündüz bebeğiniz kucaklamak, emzirmek  bebeğinizi hem duygusal olarak hem de fiziksel olarak besleyecektir.

•    Büyüme Atağı:
Büyüme ataklarında daha sık emecektir. Bebeğinizi ne kadar sık emzirirseniz süt yapımınız da o kadar artar. Büyüme atağına bağlı huzursuzluk birkaç günde geçer. Bebeğin beslenme alışkanlıkları normale döner.

Anne Sütümü Nasıl Artırabilirim?
•    Uygun emzirme tekniğiyle; Emzirin, Emzirin, Emzirin
•    Ten tene temas
•    Sıvı tüketiminizi artırınız
•    Dinlenin ve uyuyun
•    Kendinize  güvenin
•    Mama lobisinden uzak durunuz
•    Stresten uzak durunuz
•    Beslenmenize dikkat ediniz

Bebeğimin Ağlama Sebebi Açlık mı?
Yıllarca beklediğiniz bebeğinizin normalde de yapması gereken her hareketi sizin yapmanız gereken birşeyi yapmadığınızı veya eksik yaptığınızı hissettirebilir. Bundan dolayı normal olan durumları bilip ona göre hareket etmeniz size kendinizi daha iyi hissettirecektir. Özgüveninizin yüksek olması, sizin kendinizi iyi hissetmeniz bebeğinize de yansıyacaktır ve bebeğiniz de kendini daha rahat hissedecektir.
Bir bebek ağladığında ailelerin aklına ilk olarak açlık gelir.  Açlık belirtileri başka bir durumun belirtileri ile karıştırılabilir. Bu da bebeğin ihtiyacını gidermenizi geciktirebilir. Örneğin;

•    Arama- Emme Refleksleri
Bebek, dudak çevresine ya da yanağına dokunulduğunda başını o tarafa çevirerek emmeye hazırlık yapar. Bu arama- emme refleksleridir. Bu refleksler genellikle 3-4 aya kadar devam eder. 7-9. aya kadar devam etmesi de normaldir.

•    Emme Güdüsü

Bebekler ilk 2 yaşta psikogelişimsel olarak oral gelişim dönemindedirler. Bebek sadece acıktığında emmez aynı zamanda;
•    Susayınca,
•    Yorulunca,
•    Bir yerleri ağrıyınca,
•    Keyif için 
•    Kaygılanınca  da emmek ister.
Bebeğim güzel emmesine rağmen kilo kaybediyor?
Bebek ilk 7 gün annesini çok güzel emse de gebelik boyunca oluşan ödemi attığından dolayı toplamda doğum ağırlığının %10-15 arası kadarını fizyolojik olarak kaybederler. Bunu bebeğin gününe göre değerlendirmek gerek ve çoğunlukla bu kayıp normal bir süreçtir. Bu sınırı aşacak olursa hekiminiz sizi yönlendirecektir.
8. gün kilo alan ve 15.gün doğum kilosuna dönebilen bebeğin anne sütü alımı yeterlidir.

Bebeğim sarılık olmasın, anne sütüm yeterli mi? 
Bebekler ilk 15 gün sarılık nedeniyle ışık tedavisi alması gerekebir. Bunun için farklı sebepler olabilmekle beraber anne sütünün yetersiz olması da bir faktördür. Bebek eğer gününe göre fazla kilo kaybetmişse sarılığın artmasına neden olabilir. Fakat kilo kayıpları gününe uygun ise bebeği fazladan beslemek de sarılığı artıracaktır. Dolayısıylea hekime danışmadan sarılığı azaltabilir diye mama başlamamak gerekir.
Bebeğim yeni doğdu ama göğsümden süt gelmiyor?
Burada yine esas alınması gereken objektif verilerdir.
Doğumdan hemen sonra  emme iç güdüsüyle emmeye başlayan her bebek için anne sütü gelir. Her bebek ilk günden itibaren emer. Her annenin sütü bebeğinin ihtiyacı kadardır. Bu miktar 2-3 saatte bir bebeğe göre bir damla kadar da olabilir 1 çay kaşığı kadar da olabilir. Bu kadarlık miktarlarda göğüse elle ya da makineyle sağma yapınca hiç gelmeyebilir. Her emzirmede anne sütü artar. Bu artışa göre bebeğin midesi de aşamalı bir şekilde fizyolojik olarak büyüyecektir. 

Bebeğimi anne göğsünden her çektiğimde ağlıyor, aç mı kalıyordur?
Bebeğin doyması ile ilgili objektif verileri baz almak gerekmektedir. Hamilelik süresince sizinle bir bütün olmuş olan bebeğinizin doğumdan sonra da kendisini anne karnında gibi hissetip sizin teninize dokunmak istemesi, kokunuzu araması, bağırsak veya kalp seslerinizi duymak istemesi anne göğsünden ayrılmaması için başlıca sebeplerdir. 

Bebeğim emiyor ama formula (mama) verdim onu da alıyor, aç mı kalıyor?
Her zaman olduğu gibi objektif verileri sağlayan bebeklere formula denemeye gerek yoktur. Bebekler tokluk nedir bilmezler ve midesi dolana kadar beslenirler hatta kusarlar ama boşalan kısmı yine doldurmak için emmek isterler. Dolayısıyla siz ne verseniz onlar alırlar. Burada karar verici objektif verileri değerlendirecek olan bilinçli ebeveyndir. Bebeveyn olmayınız lütfen! Karar verici her zaman siz olunuz. Bebeğin sürekli emmek istemesinin altında açlık dışında birçok sebep olduğunu yukarıda açıklamıştık. 


 

Yazar

Uzm. Dr. Süleyman Mevlitoğlu

RANDEVU ALIN DOKTOR PROFİLİ
Etiketler Bu Yazıyı Paylaşın