Ana Sayfa » Makaleler » Bebeklerde göğüs şişliği ve yapılmaması gerekenler

Doğum sonrası bebeklerde göğüste şişlik görülebilir. Bebeğin cinsiyetinden  bağımsız olarak göğsünün şiş veya sert olması hatta süt gelmesi normaldir. Bebeğin göğüsündeki şişlikler ceviz veya fındık büyüklüğünde olabilir. Dışarıdan rahatsız edici ve ağrılı gözükse de bebeğin canını yakmazlar. Yenidoğan bebeklerin %90’ında görülmektedir.

Bebeklerde Göğüs Şişliği Nasıl Olur?

Bebek anne karnında plasenta (bebek ile anne arasındaki bağ,kordon) aracılığıyla beslenir ve anneden geçen hormonlardan etkilenir. Doğum sonrasında da annesini emen bebek yine anneden geçen hormonlardan etkilenir. Hem plasenta yolu ile hem de anne sütü ile aracılığı ile anneden bebeğe geçen hormonlardan dolayı bebeklerde göğüs şişliği olabilir. Bu durum gebelik haftası 40 haftayı geçen bebeklerde daha sık görülür.

Bebekte Göğüs Şişliğine Ne Yapılmalı? Ne yapılmamalıdır?

Bebeğinin göğüslerindeki şişliği masajla ve ovalama ile geçirmeye çalışmak yanlıştır. Bebeğin göğsüne masaj yapmak şişliği indirmeyecek ve derisinde yaralanmalara neden olarak  enfeksiyon riskini arttıracaktır. Bebeğin meme dokusu çok gevrek olduğundan çok kolay diğer dokulara yayılarak apseye neden olabilir. Böyle bir durumda çocuk cerrahisi tarafından hastanın değerlendirilmesi gerekmektedir. Bunun için yatarak antibiyotik tedavisi yanında cerrahi boşaltma da gerekecektir. Dolayısıyla  göğüse müdahele gibi uygulamalardan kesinlikle uzak durmak en doğrusu olacaktır. 

Göğüsteki Şişlik Nasıl Geçer?

Bebeklerin göğüslerinde meydana gelen bu şişlik bebeğin vücuduna geçen hormonların etkisinin azalması ile gerileyecektir. Ancak annenin sütü vasıtasıyla geçen hormonlardaki dalgalanmalardan dolayı bu şişlik tekrarlayabilir. Tekrarlayan bu şişlikler genellikle 2 hafta içerisinde kendiliğinden geçecektir. Eğer bebeğinizin göğsündeki şişliklerde küçük bir ihtimal de olsa başka bir sorun olması ihtimalinden dolayı sebat eden veya tekrarlayan göğüs şişliklerinin çocuk hekimi tarafından kontrol edilmesi uygun olacaktır.

Yazar

Uzm. Dr. Süleyman Mevlitoğlu

RANDEVU ALIN DOKTOR PROFİLİ
Etiketler
Bu Yazıyı Paylaşın