Ana Sayfa » Makaleler » Bebeklerde hıçkırık fizyolojik mi?

Hıçkırık Anne Karnında Başlar
Gebelikte bebekler amnion sıvısını yutarlar. Hıçkırık, sıvıyı yuttuktan sonra bebeklerin karın ve göğüs bölmesini ayıran diafram kasının istemsiz tekrarlamaları sonucunda oluşur. Gebeliğin 4.ay civarında annenin zaman zaman hissettiği titreşimler işte bu hıçkırıklardır. Yenidoğan döneminden 1 yaşa kadar da devam edebilen bebeklerdeki bu hıçkırık zamanla azalarak geçer.
 
Bebeklerde Hıçkırık Nedir?
Yenidoğan döneminde sıklıkla yaşanan hıçkırık, aileleri kaygılandırsa da sağlıklı bir durumdur. Yenidoğan bebek hıçkırığı, yetişkinlerdeki gibi rahatsız edici değildir. Ancak ebeveynlere rahatsız edici gelebilir.  
Özellikle sindirim sistemini çalıştıran organların işleyişlerini düzgün yerine getirdiğini gösterir. Hıçkırık, karın boşluğu ile göğüs boşluğunu ayıran diyafram kasının kasılması ile oluşur. Bu kasılmalar neticesinde de ses telleri birbirine yaklaşması ile oluşan ses dalgasıyla hıçkırık sesi çıkar. Yapılan bir araştırma, bebeklerin ortalama 4,5 dakika boyunca hıçkırabildiğini ortaya koyuyor. 

Yenidoğan Bebeklerde Hıçkırık Ne zaman ve Neden Olur?
Yenidoğanlarda hıçkırık, sıklıkla emzirme sonrasında yaşanır. Emzirmeyle birlikte alınan anne sütünün sindirilmeye başlaması ve diyaframda bulunan sinirlerin uyarılması sonucunda bebekte refleks olarak hıçkırığın görülmesidir. Yenidoğan bebek hıçkırığının diğer bir nedeni de bebeğin midesinin büyüdüğünün bir göstergesidir. Ayrıca bebeğin gazının iyi çıkmadığı durumlarda, ani sıcaklık değişikliklerinde, hava yutması sonrası veya herhangi bir nedenle heyecanlandığında hıçkırık olabilir. 
 
Yenidoğan Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer?
Bebeklerde hıçkırma ile karşılaşıldığı zaman yapılabilecekler;
 
    Bebeğin hıçkırması uzun süre devam ediyorsa annenin bebeğini emzirmesi ile birlikte hıçkırık geçecektir. Hıçkırma emzirme ile geçmez ise biraz dik oturarak sırtını ovabilirsiniz.
 
    Bebeğin hıçkırığının geçmesi için anne sütü dışında bir şey verilmesi yenidoğan bebeğin sağlığı için uygun değildir.
 
    Doğru emzirme yöntemi hıçkırığı önleyecektir. Yani annenin memesinin doğru şekilde bebeğe verilmesi ve bebeğin dudağının adeta bir vantuz şeklinde anne memesine tutunması olası hava alma durumunu engelleyerek hıçkırığın önüne geçecektir.
  
    Emzirme sonrasında mutlaka gazını çıkartmaya çalışmak ve bebeği rahatlatmak olası hıçkırığı önler.
 
    Bebeğin biraz büyümesinin ardından hızlı yemek yeme sonucu oluşan hıçkırıklarda ise bebeği biraz dik tutarak sırtını sıvazlamak yeterli olacaktır.
 
    Bebeğin hıçkırığı emzirme ile geçmiyorsa ortam değişikliği yarar sağlayabilir. Soğuk ortam hıçkırığı artırabilir. Bu nedenle bebeğin hıçkırığı başladığında ortam eğer soğuk ise sıcak bir ortama geçmeniz bebeği rahatlatacaktır.
 
    Uzun süren yenidoğan hıçkırığı sonucunda bebekler sinirlenerek huysuzlanabilir. Bu durumda yine anne sütü ile bebeği sakinleştirmek, yumuşak hareketlerle masaj yapmak veya dikkatini başka noktalara çekebilmek bebeği rahatlatacaktır.
 
    Yenidoğan bebekler sadece anne sütü alsalar da hıçkırabilirler. Bu durumun nedenlerinden biri de annenin yediği yemeklerin hıçkırığı tetikleyebildiğidir.
 
    Yenidoğan bebeklerde hıçkırık için ilaç kullanmak doğru değildir. Fakat hıçkırıklar sürekli ve sık aralıklarla oluyor ise çocuk doktorunuza danışabilir, öneri isteyebilirsiniz.
 
Hıçkıran Yenidoğan Bebeğe Su Ve Limon Suyu Verilmez
Bebeklerde hıçkırığı geçirmek için halk arasında su verme veya limonlu suyu içirme gibi yöntemler bebeklerin sağlığı açısından olumsuzluklar yaratabilir. Çünkü limonun ph değeri bebek için uygun değildir. Kalıcı mide rahatsızlıklarına ve kusmalara neden olabilir.

Yazar

Uzm. Dr. Süleyman Mevlitoğlu

RANDEVU ALIN DOKTOR PROFİLİ
Etiketler
Bu Yazıyı Paylaşın