Ana Sayfa » Makaleler » Bebek Bezinde Kan Lekesi

Yeni ebeveynler için yeni doğan bebeklerinin her hali ve davranışı büyük bir endişeye dönüşebilir. Genellikle anneler bebeklerinin bir çok normal durumu karşısında bebeklerine iyi bakamadıklarını düşünüp kendilerini yetersiz hissederler. Böyle hissetmek yersiz olmakla birlikte çoğu zaman önüne geçilemez. Bebeğin sağlığıyla ilgili en büyük endişe kaynaklarından biri de annelerin bebeklerinin altını değiştirirken bebek bezinde turuncu leke veya pembe lekeler ile karşılaşmaları olur çünkü bu lekelerin kan olduğu düşünülür.

Yeni Doğan Bebeğin Bezinde Kan Görülmesi

Bu durum çoğunlukla bebeğinizde sorun olduğuna işaret etmez. Bebeğin bezinde görülen koyu renkli leke genellikle kan değildir. Bebeğin çişinde bulunan ürik asit kristalleri hazır bez teknolojisindeki teknikler nedeniyle bezin üst tarafında kalır ve oksitlenerek pembe, somon, kiremit rengi, turuncu bir renk alır. Özellikle anne sütü almayan veya ağırlıklı olarak mama ile beslenen bebeklerin idrarı daha koyu olacağı için lekelerin görülme ihtimali daha yüksek olacaktır. Zamanla bebek yeterince beslendikçe bu kristaller azalır, idrardaki su miktarı artar ve bu durum da ortadan kalkar.

Bebek Bezinde Kan Lekesi

Her turuncu veya pembe lekeler kristaller nedeniyle ortaya çıkmıyor olabilir. Lekenin kan olduğuna dair şüpheniz yüksek ise yanınızda bir bez örneği ile beraber çocuk doktorunuza başvurunuz. İdrar tetkikiyle bebeğin bezinde görülen lekenin kan olup olmadığı anlaşılabilir.  Kan olması durumunda idrar tahlili yapılacak ve kanamaya sebep olan rahatsızlık ortaya çıkarılacaktır. Özellikle böbreklerinde sorun olan bebekler kum dökebilmekte ve bu kum dökme esnasında da idrar yollarında kanama meydana gelebilmektedir.

Bebeklerde Kum Dökme Neden Olur?

Bebeklerde kum dökme, genellikle annenin bebeğinin bezinde pembe, kırmızı bazı lekeler ya da parçacıklar görmesi ile fark edilir.

Bebeklerin anne sütünden katı gıdaya geçiş aşamasındaki birkaç ay böbrekleri hızla büyüdüğü için yeterli su alamama ihtimalleri ortaya çıkacaktır. Bebeklerde kum dökme durumu da bu sebepten oluşmaktadır. Bebeğin büyümesi günlük su ihtiyacını karşılaması durumunda bu hafif kanama durumu kendiliğinden geçecektir.

Elbette kanama hafif dahi olsa mutlaka doktor kontrolüne başvurulmalıdır. Kanamanın idrar tahliliyle teyit edilmesi durumunda bebeğinizin böbrekleri ve idarar kesesinin durumunu daha iyi değerlendirmek için (olası bir böbrek taşı veya enfeksiyonu tespit etmek için) ultrason ile kontrol edilmesi gerekmektedir. Ultrasonda taş görülmüyor ise, bebeğin 2 yaşına kadar, 6 ayda bir kez ultrason ile kontrol edilmesi yeterli olacaktır. Kanamanın nedeninin bulunması için ultrasona ek olarak metabolizma ile alakalı bir sorun olup olmadığını anlayabilmek için de idrar tahlillerine ek olarak kan tahlili de yapılmalıdır. Kum dökme ile birlikte bazı metabolik rahatsızlıklar (idrarda aşırı kalsiyum ve okzalat atılımı, kanda kalsiyum ve ürik asitin yüksek olması gibi) olabileceği için, bazı idrar ve kan tahlillerinin  yapılmasında da fayda vardır.

Ultrason kontrollerinde taş saptanırsa ve boyutu 5-6 mm ya da üzerine çıkarsa taşın tedavisi için de bir takım girişimlere (taş kırma, ESWL) başvurmak gerekli olabilir.

İDRAR VE KAN TAHLİLİ YAPILMALI

Gördüğünüz gibi bebek bezinde turuncu leke görülmesi korkmanız değil dikkatlili olmanız gereken bir durumdur. Tek yapmanız gereken o lekenin kan olmadığından emin olmak ve bebeğinizin yeterli anne sütü ve 6.ayından sonra yeterince su tüketmesini sağlamak. Ancak tabi ki bu konu ile ilgili yapılacak en doğru şey uzman bir hekime başvurmak olacaktır.