Ana Sayfa » Makaleler » Bebeklerin Dış Kulak Yolu Kısa ve Hassastır

Minik bebeğinizin kulakları da en az diğer bölgeleri kadar hassastır.

Bebeklerin dış kulak yolu kısa ve hassastır. Kulak kiri kulağı dış faktörlerden koruyan bir salgıdır.Koruyucu özelliği olmasına rağmen yine de dışarı atılmış bulunan fazla kir temizlenmelidir.

Kulak kiri nedir?

Kulak kiri, kulak yolunun ölü deri hücreleri ve salgı bezlerince üretilen kalın, yapışkan bir salgıdan oluşur. Anne-babalar için rahatsız edici olsa da, tamamen fizyolojinin bir parçasıdır ve kulakların sağlığı için gereklidir.

Salgının görevi; etraftan gelen toz ve kumu tutup, kulak zarına hasar vermesini engellemektir. Salgı kuruyup içeriğindeki tozla, kumla birlikte kulak dışına atılır ve atıldıkça arkadaki salgılar da kulak kepçesine doğru ilerler.

Ne kadar kulak kiri normaldir?

Öyle bilinen bir miktar yoktur. Bir kulakta diğerinden daha fazla salgı olması durumunda hekim tarafından kontrol edilmesi gerekebilir. Bunun miktrarının zaman, yaş, cinsiyet, hava, mevsim ile bir bağlantısı yoktur. 

Kulaktaki salgıya rağmen kulak zarı görülebiliyorsa yani kulak kanalının tamamı tıkanmıyorsa herhangi bir sorun oluşmaz.

Kulak kiri oluşumu nasıldır?

Kulak salgısı kanalda ‘cilia’ diye isimlendirilen mikroskobik tüylerle kulağın içindeki cildin dışa doğru büyümesiyle taşınır. Bebeğin kulağı pamuklu çubukla temizlenirse kirler kulağın içine doğru gönderilir, birikir ve kulağı tıkar.

Temizlik aşamaları?

Bebeğin kulakları temizlenirken nemli bir bez kullanınız. Nemli bezle kulak kepçesi ve kulak arkalarını temizleyin. Kulakları silerken dikkatli davranmak ve kirin yayılmasını engellemek gerek.

Banyoda kulağa kaçan su tehlike oluşturur mu?

Banyodayken kulağa kaçan banyo suyu kulak enfeksiyonları oluşturmaz.

Kulak kiri ne zaman tehlikelidir?

Ne zaman ciddi bir durum olduğunu ve harekete geçmek gerektiğini belirlemek zor olabilir. Kulak kiri dış kulak yolunu tıkadığında ve duyma azaldığında ciddi bir durum olabilir. Seslere yeterli cevap verilemiyorsa, ağrı yaşanılıyorsa veya hekiminiz kanalı tıkayacak kadar kulak kiri görüyorsa bunları çıkarmak gerekir. Eğer kirler çok derin ve sertse, kir yumuşatma damlaları kullanmak gerekir. 

Kulaktaki akıntı ne zaman kulak iltihabının habercisidir?

•    Dış kulaktaki akıntı sarı veya yeşil renkli;
•    Akıntı kötü kokulu, iltihaplı veya dokunmakla ağrı gibi bulgular varsa;
•    Kulak ve kulak yolunda kızarıklık ve şişlik olabilir;
•    Dış kulağa veya kulak memesine hareket ettirerek veya dokunarak ağrı artıyorsa;

Pediatri uzmanına acilen başvurulması gereken durumlardır.