Ana Sayfa » Makaleler » Ozon Terapi ve Covid-19

 OZON TERAPİ ve COVİD-19

 

  Ozon terapi tıbbi ozon gazı kullanarak bazı hastalık veya sorunların tedavi edilmesidir. Ozon tedavisi; metabolik, hormonal bozukluk veya hastalıklar, akut veya kronik iltihabi hastalıklar, KOAH ve diğer bazı akciğer hastalıkları, kronik bağırsak problemleri,  gecikmiş yara iyileşmesi, kronik ağrı ile seyreden hastalıklar, fibromyalji, kronik yorgunluk sendromu, uyku bozukluğu, detoks, antiaging amacıyla ve daha pek çok problemde uygulanabilmektedir.

Ozon doğada bulunan en güçlü üçüncü oksidan olan, üç atomlu oksijen bileşiğidir. Yüksek dozda zararlı olabilen bir madde çok düşük dozlarda tedavi edici olabilmektedir. Bu biyolojik prensip ozon gazı için de geçerlidir. Ozon tedavisinde ileri derecede seyreltilmiş (%5 ozon+%95 saf oksijen) ozon karışımı kullanılmaktadır. Bu tıbbi ozon karışımı ise tedavi edici özellik taşımaktadır.

  Ozon gazı hastanın dokusuyla (kan, mukoza, deri, kas, eklem aralığı vb) temas ettikten sonra bir dizi kimyasal reaksiyon başlar. Bu reaksiyonun sonucunda vücudun doğal antioksidan sistemi aktive olur. Ve tekrarlayan tedavi seansları ile bu antioksidan sistemin kapasitesi güçlendirilir. Bedendeki doğal koruyucu mekanizmalar harekete geçirilmiş, detoks organlarının kapasiteleri artırılmış olur. Toksik maddelerin, hasarlı hücrelerin, mikropların yok edilmesi, bedenden uzaklaştırılmasına anlamlı bir katkı sunar. Metabolizmayı düzenleme etkisiyle sadece sorun olan bölgede değil tüm bedende genel bir iyileşme hali sağlar.

  Ozon tedavisi özellikle anti bakteriyal, anti viral, anti fungal etkileriyle dikkat çekmektedir. Bu etkileri doza bağımlı olarak oksidan, antioksidan, anti-inflamatuar, immünömodülatör(bağışıklığı düzenleyen)  mekanizmalar üzerinden gerçekleşir. Covid-19 pandemisini yaşadığımız şu günlerde işte bu etkileri nedeniyle ozon tedavisi yeniden gündeme gelmiştir.

   Covid-19 virüsü lipitten zengin zarf içeren bir virüstür. Ozon tedavisi ise bu tür zarflı virüslere özellikle etkilidir. Virüsün oksidasyona karşı savunmasız bölgelerinden direkt antiviral etkisini gösterir. Ozon virüs-hücre temasını bozarak virüse zarar verir ve üreme döngüsünü sekteye uğratır. Bunun yanında doğal bağışıklık sistemini güçlendirerek ve vücudun detoks kapasitesini artırarak da destekler. Tüm bu etkileriyle hem covid-19 enfeksiyonuna karşı korumada, hem enfeksiyonun tedavi sürecinde, hem de geçirilmiş enfeksiyona bağlı oluşan kronik istenmeyen değişikliklerin tedavisinde kullanılabilmektedir.

 

 

 

 

Yazar

Uzm. Dr. Özlem Aldemir

RANDEVU ALIN DOKTOR PROFİLİ
Etiketler Bu Yazıyı Paylaşın