Başa Dön
×
Ana Sayfa Hastaneler Doktorlar Tıbbi Birimler Tanı Üniteleri Makaleler Haberler Bize Ulaşın Kurumsal » Anlaşmalı Kurumlar » İnsan Kaynakları
Online Hizmetler » Online Randevu » Online Doktor Görüşmesi » E-Sonuç » Anket » E-Süsleme » E-Geçmiş Olsun » E-Teşekkür » Check-Up
Evde Bakım Hizmetleri Tüp Bebek Merkezi Havacılık Merkezi Bağımlılık Polikliniği Algoloji (Ağrı) Merkezi Anatolia.TV
×
Türkçe English Deutsch Pусский

Covid-19 Tanı Testleri

Covid-19 Tanı Testleri

Covid-19'un tespitinde antijen ve antikor testleri kullanılmaktadır. Antijen testleri, kişinin hasta olup olmadığını yani akut enfeksiyonun varlığını tanımlayan testlerdir.

Antikor testi ise kişinin daha önce enfeksiyonu geçirip geçirmediğini ve/veya virüse karşı bağışıklık kazanıp kazanılmadığını tanımlamaya yöneliktir.

Hangi testin tanı hangisinin tarama amaçlı kullanılabileceği, doğru tanı koyabilmek için hastalığın hangi aşamasında hangi testin yapılacağı ise sağlık profesyonelleri yaklaşımı gerektirmektedir.

  PCR Testi

PCR testi, herhangi bir belirti olmasa bile covid-19 hastalığını taşıyan kişilerin en erken evrede belirlenmesini sağlayan güvenli bir testtir.

Virüs RNA'sının özgül dizilerinin saptanması ve gerekli olduğunda nükleik asit dizi analizi yöntemi ile doğrulanması temeline dayanmaktadır.

Hastanın burnundan ve boğazından özel çubuklarla sürüntü yöntemi ile alınan örnekler, belirli işlemlerden geçtikten sonra çalışmaya alınır. PCR testi genellikle 3-4 saat içinde sonuçlanır, ancak laboratuvar şartları, yoğunluğa göre veya testin tekrarlanması gereken durumlarda bu süre 1 güne kadar uzayabilir.

Hızlı Antijen Testleri

Burun ve boğazdan bir çubukla alınan sürüntü örneklerinde virüsün dış yüzeyindeki proteinleri tespit eder.(Kart test) 15 dakikada sonuçlanır bu testler daha ucuz ve hızlıdır ancak PCR testine göre daha az duyarlıdır ve "yalancı negatif" sonuç verebilir.

Yalancı negatiflik, kişi virüsle enfekte olduğu halde, test sonucunun negatif olarak bulunmasıdır. Bu nedenle, özellikle koronavirüs belirtisi gösteren kişilerin hızlı test sonuçları negatif olsa bile, PCR testi ile doğrulanması önerilmektedir.

Hızlı Antikor Testleri

IgM antikorları, virüs bulaştıktan sonra ilk iki hafta içerisinde semptomların görülmeye başlanması ile birlikte, bağışıklık sisteminin erken evre yanıtını göstermektedir ve 7. günden itibaren pozitifleşmektedir.

IgG tipi antikorlar 11-14. günden itibaren pozitif çıkmakta ve COVİD-19'a yol açan virüse karşı vücudun bağışıklığını göstermektedir, bu pozitiflik birkaç ay tespit edilebilir. Covid-19  IgG antikorları,  geçmişte enfekte olup iyileşen ve bağışıklık kazanan kişilerin tespit edilmesine olanak tanır.

Hızlı antikor testi, kişiden alınan kan örneği ile kart test denilen bir yöntem ile yapılarak 15 dakikada pozitif-negatif olarak sonuçlanmaktadır. Hastalık başladıktan sonra kanda koruyucu antikorların (IgM ve IgG) ortaya çıkıp çıkmadığını göstermektedir.

Yazan
Uzm. Dr. Serpil Mızrakçı

Etiketler