Online-Dienste

Göz Hastalıkları

 

Makula (Sarı Nokta)

bu ağ tabakanın merkezinde 1.5 mm çapındaki bölgedir ve görme keskinliğinin büyük bir kısmını sağlar. Pek çok hastalık bu bölgedeki hassas hücrelerin görev yapmasını engelleyebilir.

 

Göz Kapağı ve Göz Yaşı Kanal Bozuklukları

Gözyaşı, göz kapaklarının iç kısmından başlayan ve burun yan duvarına komşu yerleşimli gözyaşı kesesinde sonlanan kanalcıklar ile gözyaşı kesesine taşınır. Bu kanalcıklar ender olarak bebeklik döneminde gelişmemiş olabilir.

 

Katarakt

Katarakt göz içinde bulunan lensin saydamlığını kaybedip bulanıklaşmasıdır. Bulanıklaşan lens dolayısıyla göz içerisine giren ışık miktarı azalacaktır. Bu nedenle buzlu cam arkasından bakıyor gibi görme keskinliğinde azalma olacaktır.

 

Glokom

Glokom (göz tansiyonu) ilerleyici bir görme siniri hastalığıdır. Glokomda, retina (görme tabakası) sinir hücrelerinde azalma, görme sinirinde solukluk ve çukurlaşma, görme fonksiyonlarında azalma ve görme alanında kayıp izlenir. Tedavi edilmeyen bireylerde, glokomun doğal seyri körlük ile sonuçlanır.

Çocukluk döneminde görmenin engellenmesi sonucu fonksiyonel görmenin kazanılamamasıdır.

 

Şeker Hastalığı

Uzun süre şeker hastalığında az veya çok görmede etkilenme mevcuttur. Uzun süre kan şekerinin yüksek seyretmesi durumunda gözün etkilenmesi şiddetlenir. Retinada yer alan damarların cidarında bozulmalar olur veya yeni damarlar gelişir.

 

Şaşılık

Her iki gözün paralelliğini kaybetmesi ve aynı yöne bakamamasıdır. Göz iç kenarlarında cilt katlantılarının bulunması veya gözlerin birbirine yakın veya uzak yerleşimde olması kayma varmış hissi uyandırabilir, buna yalancı şaşılık denir.

 

 

 

 

Augenkrankheiten Unsere Krankenhäuser mit der Fachabteilung ……….

Anatolia Hospital Antalya

Anatolia Hospital Lara

Anatolia Hospital Aspendos

Augenkrankheiten Unsere Ärzte

Prof. Dr. med.

Mehmet Bulut

Augenkrankheiten

Anatolia Hospital Antalya

Prof. Dr. med.

İclal Yücel

Augenkrankheiten

Anatolia Hospital Antalya

PD. Dr. med.

Umut Karaca

Augenkrankheiten

Op. Dr. med.

Alper Adaş

Augenkrankheiten

Anatolia Hospital Aspendos

Op. Dr. med.

Mustafa İşlek

Augenkrankheiten

Anatolia Hospital Antalya