Онлайн-услуги

Bağımlılık Merkezi

 

Dünya genelinde alkol ve madde kullanım bozukluğu yaygın olan ve kişinin hayatını tehdit eden ilerleyici bir beyin hastalığıdır. Ölüme yol açan hastalıklar arasında birinci sırada yer almaktadır. Şöyle ki; erken tanı ve uygun tedavi kaynaklarına ulaşamaması durumunda maddelerin yıkıcı etkileri kronik bedensel ve ruhsal hastalıklara yol açar. Tüm sistemlerde değişik düzeylerde bozulma olur. Örneğin; sindirim sorunları, toksik hepatit, siroz, hepatit C ve AİDS, kalp damar hastalıkları; solunum hastalıkları, eskiden alınan keyif verici etkiyi sağlamak için aşırı doz madde alımı ile solunum durması ölümler gözlenmektedir.

 

Bağımlılık ömür boyu alevlenmeler ve düzelmelerle ilerler ve tedavisi el altından yapılamayacak kadar ciddidir. Bağımlılık tedavileri Alkol ve Madde Kullanım Bozuklukları Tedavi Merkezlerinde, AMATEM’lerde yapılır.  Ancak, bağımlılıklar zihinsel, bedensel ve sosyal yeti yitimine yol açtığı için, hastalar tedaviye ulaşmada güçlükler yaşamaktalar.

 

Bu önemli ihtiyaca yanıt verebilmek; alkol ve madde bağımlılığından muzdarip olanlara, nitelikli ve erişilebilir sağlık hizmeti vermek üzere, Anatolia Hospital Lara bünyesinde Antalya’nın ilk ve özel AMATEM’ini kurduk. Bağımlı hastaların herhangi bir damgalanmaya maruz kalmadan, nitelikli tedavi olanağına ulaşmaları ulaşımlarını sağlamayı hedefledik. 2016 yılında faaliyete geçen merkezimizde ayaktan ve yatan hastalarımıza bilimsel olarak geçerliliği ve güvenirliği kanıtlanmış bağımlılık tedavileri uygulamaktayız. Merkezimizde iki bağımlılık psikiyatristi, bir psikolog, bir sosyal çalışmacı ve 6 hemşire görev almaktadır. Hastaya özel tedavi protokolleri ve tedavi süreci Avrupa Bilişsel ve Davranışçı Terapiler Birliği tarafından onaylı bir bağımlılık terapisti olan uzman tarafından sürdürülmektedir.

 

Alkol, esrar ve eroin bağımlılığının ilerlemesini önlemede etkin farmakolojik ilaç Naltrekson’un  ağızdan tablet, aylık enjeksiyon ve yavaş salınımlı implant formları vardır. Naltrekson tedavisi altındaki hastanın eroin kullanılması ölümle sonuçlanacağı için, yasalarımız yalnızca bağımlılık tedavisi yapan psikiyatri uzmanınca reçetelenmesine ve uygulanmasına izin vermektedir. Bu ilacın madde bağımlılığının tedavisinde kullanım kuralları kesin olduğu halde; açıktan ya da gizli olarak sınır ihlalleri ve kontrolsüz uygulamalar söz konusudur.

 

Naltrekson cilt altı implant uygulamaları bağımlılar arasında “çip tedavisi” olarak bilinmektedir. Bu tedaviye büyük umutlar bağlaması, aşırı anlamlar yüklenmesi, hasta ve hasta yakınlarını bu uygulamaya uygun olmayan yollardan ulaşmaya zorlamaktadır. Bu konuda halkımızı bilgilendirmek biz bağımlılık psikiyatristlerinin asli görevleri arasındadır.

 

 

 

Центр наркозависимости Отделение нашей больницы

Центр наркозависимости Наши врачи

Врач специалист

F. Mükerrem Güven

Психиатрия Центр наркозависимости

Врач специалист

Okan Er

Психиатрия Центр наркозависимости